A lap a legutóbbi felmérések adataira hivatkozva megállapítja: míg az árak több mint 2 százalékkal növekedtek, a reálbérek csökkenése meghaladta az 5 százalékot, ami a lakosság vásárlóerejének 8 százalékos esését jelenti. (Közel ennyi csökkenést a magyarok 2007-ben is átéltek.)
Élen a bankok és az energiaszektor dolgozói
A reálbércsökkenést a márciusi, aránylag jelentős béremelések sem voltak képesek megakadályozni, így az elérte az 5,6 százalékot. A legnagyobb fizetések továbbra is a pénzügyi tanácsadással foglalkozó cégeknél tapasztalhatók, az ott dolgozók nettó átlagbére márciusban 3600 lej (mintegy ezer euró) közelében volt az Országos Statisztikai Hivatal adatai szerint.
A bérek ötös toplistájának második helyezettje a légi szállítás ágazata, amelyet a dohányfeldolgozó, valamint a kőolajfeldolgozó ágazat követ. Az ötödik a rangsorban az informatika.
E felmérés szerint a legrosszabbul fizetett ágazat továbbra is a fafeldolgozás, ahol a nettó átlagbér 674 lej (185-188 euró) volt márciusban. Szintén alacsony munkabérek jellemzik a készruha-, a vendéglátó-, a textil- és a bútoripart. (A magyar átlagbéreket itt találja.)
A bérek növekedése az év első három hónapjában éves átlagban is lelassult. Míg januárban az előző év azonos időszakához képest 30 százalék fölötti volt a béremelkedés, márciusra ez 20 százalék alá csökkent.
A GDP 7,5 százalékkal gyarapodott 2008. első negyedévében, ami a legnagyobb első negyedéves növekedés 1990 óta. Elemzők 6,4 százalékot vártak.
A növekedés motorja az építkezések és a belföldi fogyasztás megugrása volt, miközben a lakossági megtakarítások 45 százalékkal nőttek az egy évvel korábbihoz képest.