"A kormány adópolitikája miatt az alacsony keresetűek bére átlagosan csak 2 százalékkal emelkedett, miközben az infláció a becsült 3 százalék körüli helyett 4,7 százalék, azaz sokak reálkeresetek csökkent. Így hibás volt az a kormányzati elképzelés, hogy a növekvő vásárlóerő majd a gazdaság bővülését eredményezi" vélte - tette Tukacs István az MSZP országgyűlési képviselője pénteki sajtótájékoztatóján. A számvevőszéki és költségvetési bizottság szocialista tagja kifejtette: az adatok alapján a kormány által várt 3 százalékos gazdasági növekedés nem teljesül, csak 2-2,5 százalék körül alakul, a nem megfelelő ütemben bővülő gazdaság pedig képtelen arra, hogy több embert foglalkoztasson, s ez a munkanélküliségi adatokból is kiolvasható.
Megismételte: az MSZP szerint a 250 milliárd forintos zárolás, a kormány hibás prognózisai és a várt bevételek elmaradása miatt pótköltségvetésre van szükség. Szerinte a büdzsé struktúrája rossz, a magán-nyugdíjpénztári vagyon "elkobzása" nélkül a hiány a vártnál lényegesen magasabb lenne.
Jobbik: csak a gazdagoknak kedvez a Fidesz
Mindeközben Vona Gábor, a Jobbik elnöke a kormány első egy évét értékelve azt, mondta, hogy a Fidesz-kormány a gazdagok kormánya, az elmúlt egy évben az Orbán Viktor vezette kabinet csak a gazdagok érdekeit szolgálta és mindezt úgy, hogy közben tönkretette az országot. A pártelnök kijelentette, hogy a kormány 2010-ben egy összeomlott országot vett át, jelenleg pedig egy szétdúlt országot tart a kezében. Vona Gábor szerint ennek a legfőbb oka az egykulcsos adórendszer bevezetése és a Széll Kálmán Terv. A jobbikos politikus úgy fogalmazott: előbbi gazdasági negatív hatásai a 2002-es száz lépés programhoz hasonlíthatók, utóbbi pedig nem más, mint megszorítás, ami illeszkedik az elmúlt évek szocialista kormányainak politikájába.
Vona Gábor szerint ezeket csak tetőzi, hogy a kormány lényegében folyamatosan az elmúlt nyolc évre mutogat vissza, pedig "egy év alatt ennél azért többre lenne szükség". A Jobbik éppen ezért felszólítja Orbán Viktort, hogy vonja vissza a Széll Kálmán Tervet és az egykulcsos adórendszert és helyette a kormány készítsen egy a gazdaságot fellendítő tervet és léptessen életbe egy progresszív adórendszert, amely figyelembe veszi a szociális szempontokat is.
Vona Gábor emellett felszólította Orbán Viktort arra is, hogy magyarázza meg a szerdán a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) megalakulásának 50. évfordulóján rendezett párizsi ünnepségen mondott szavait, ahol az ország átszervezésének példájaként említette az egykulcsos személyi jövedelemadó bevezetését, egy "teljesen új nyugdíjrendszer" létrehozását, a tíz százalékos társasági adókulcs bevezetését, valamint az emberek meggyőzését arról, hogy egyhavi fizetésükről, illetve nyugdíjukról mondjanak le. A Jobbik elnöke reméli, hogy ez a mondat nem így hangzott el, illetve hogy a kormány nem készül arra, hogy az elkövetkező években olyan megszorításokat vezessen be, amely a magyar emberek egyhavi nyugdíját, vagy fizetését vonná el.