Nyugdíjasként is dolgozni akar a magyar – de nem fog

A hazai aktív korú lakosság 64 százaléka véli úgy, hogy a nyugdíjba vonulása után is dolgozni fog valamilyen módon – derült ki az OTP Öngondoskodási Indexéből, azonban a gazdasági adatok és a tapasztalatok egyaránt abba az irányba mutatnak, hogy nem valós alternatíva az időskori munka.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép:PP archív

„Évek óta azt látjuk, halljuk, hogy a hazai lakosság jelentős része arra számít, hogy a nyugdíjas éveiben is dolgozni fog és az abból származó jövedelemből fog megélni. Az ő arányuk továbbra is kétharmad az aktív korú társadalmon belül. Számukra rossz hírünk van. Mind a kutatási adatok, mind a gazdasági tapasztalatok azt mutatják, hogy ez egy nem valós várakozás. Az OECD adatai szerint ugyanis a magyar nyugdíjasok bevételeinek mindössze 12 százalékát adják a munkából származó bevételek. Ezzel összecsengnek az OTP Öngondoskodási Index eredményei is, amelyek szerint a hazai nyugdíjasok csupán 9 százaléka rendelkezik a nyugdíjon kívül más bevételi forrással. Elmondhatjuk tehát, hogy a munka nem valós alternatíva, szükség van az öngondoskodásra, hiába gondolják, nem mindenkinek lesz lehetősége munka mellett dolgozni.”- vélekedett Nagy Csaba az OTP Önkéntes Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója. (Egyébként a lakosság nagy része még mindig a csodában bízik.)

A figyelmeztető jelek ellenére, az OTP Öngondoskodási Index eredményei azt mutatják, hogy a megkérdezettek 65 százalékának nincs tartaléka és nem is tervez megtakarítani a nyugdíjas évekre. Ez ezért érdekes, mivel az 1500 megkérdezettnek, mindössze három százaléka, azaz 45 ember vélte úgy, hogy az állami nyugdíj biztosan elegendő lesz a megélhetéshez.

Az OTP Önkéntes Nyugdíjpénztár az utóbbi egy évben azt tapasztalta, hogy a hazai lakosság egy része felismerte, hogy a boldog nyugdíjas évekért tennie kell.  „A tavalyi évben mintegy 60 százalékkal emelkedett az eseti, egyéni pénztári befizetések összege 2013-hoz képest. Ez számunkra azt mutatja, hogy a hazai lakosság egyre nagyobb része jött rá, hogy nemcsak a boldog nyugdíjas éveket biztosíthatja, hanem a 20 százalékos adó-visszatérítésre is jogosult lehet, akár havi rendszerességgel, akár évente egyszer kétszer, de gyarapítja nyugdíjpénztári megtakarításait. A 2015-ös évben is azt tapasztaljuk, hogy a pénztártagok élnek az eseti befizetés és a 20%-os adó-visszatérítés lehetőségével”- tette hozzá Nagy Csaba.

Hatvan évesen is el kell majd tartani a gyerekeket
A 2011 után született gyerekek harmada – az Európai Bizottság tanulmánya szerint – valószínűleg megéli a 100. életévét. Az elkövetkező évtizedekben a fiatalok kisebbségbe szorulnak az idősebb generációval szemben, akik viszont még akár 60 éves koruk felett is gondoskodnak majd felnőtt gyermekeikről. Erre minden bizonnyal csak pénzügyeik előrelátó megtervezésével válhatnak képessé.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo