Novák Katalin kegyelmi döntésének hátterét nem ismerjük, így ez ügyben nem lehet felelősen véleményt formálni. Ennek ellenére hatalmasat hibázott a köztársaság elnök az nem kérdés, miután megszegte államfői esküjét. A magyar alkotmány ugyanis egyértelműen fogalmaz.
A köztársasági elnök Magyarország államfője, aki kifejezi a nemzet egységét, és őrködik az államszervezet demokratikus működése felett.
Ebben a kegyelmi ügyben egyáltalán nem sikerült Novák Katalinnak kifejeznie a nemzet egységét. Ez nemcsak azért probléma, mert ez lenne az alaptörvény szerint a legfontosabb feladata, hanem azért is, mert jelenleg a megosztottság az ország legnagyobb problémája. Ez a megosztottság az, ami szétrágja szinte a teljes magyar igazságszolgáltatást is, ami képtelenné teszi a normarendszer működését, működtetését. A rendszerváltás egyik legfontosabb ígérete volt a jogállamiság, hogy nem lesznek egyesek és kettesek a törvény előtt. Hogy miért fontos egy normarendszer halálpontos működtetése azt Novák Katalinnak, jogász végzettsége miatt kellene a legjobban tudnia. Legalább két okból. Ahogy a szakemberek mondják, nincs neurotizálóbb a viselkedési bizonytalanságnál. A társadalmak ezt a neurózist kezelik a normarendszerek működtetésével, hogy a polgár tudja, mi illik, mi a jó és mi a rossz, mit lehet és mit nem. A jog, erkölcs és illem írott és íratlan szabályai és annak betartása határozzák meg egy társadalom normativitását. Hogy a társadalmi neurózisunk kezelésében hol tart Magyarország arról pontosan árulkodik a világ alkoholizmus térképe. Immár az első helyen repesztünk megelőzve még az e területen legendás oroszokat is. A 2010-es években az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint Magyarország még csak a 8. helyen állt az alkoholfogyasztási listán, most pedig az első hely dukál.