Miután az érintett államok tavaly decemberben tartott miniszteri találkozóján nem sikerült a kérdés kapcsán dűlőre jutni, Kanada teljesen kivonta magát a projektből. A helyszín nem csak gazdasági vonatkozásai miatt került éles viták középpontjába, hanem elemzők szerint az iraki politika kapcsán kialakult stratégiai viszonyok is döntően befolyásolhatják a tárgyalásokat. Elterjedt nézet ugyanis, hogy az Egyesült Államok saját külpolitikájának támogatásáért cserébe áll Japán mögé. A tengely másik oldalán, a francia érdekek mellett Kína és Oroszország kötelezte el magát, míg az egyelőre óvatos Dél-Korea is érezhetően inkább Európa felé húz. A franciák elszántabban lépnek fel céljuk mellett mint a japánok: Párizs azzal fenyegetőzik, hogy a számára kedvezőtlen döntés esetében kiszáll a tervből.
Egy vitatott alternatív elképzelés szerint bármelyik országba kerül a reaktor, az adatfeldolgozó és irányíró központ a másikban kapna helyet. Az atomerőmű felépítése kapcsán erősen szkeptikus The Economist hetilap úgy véli, hogy ez az érdekellentétektől egyre terhesebb helyzet a Nemzetközi Űrállomás történetének legnehezebb időszakára emlékeztet. Az utóbbi létesítmény tudományos hasznában a lap erősen kételkedik és szembeállítja azt a svájci Részecskefizikai Kutatóintézettel (CERN), melyet a nagyléptékű nemzetközi tudományos együttműködések iskolapéldájaként említ.
Az ITER ötmilliárd dolláros építési költségén kívül ugyanekkora összeget fognak felemészteni a húsz éves fenntartás és az azt követő tíz éves leépítés ciklusai. Előrejelzések szerint az egyelőre fejlesztési szakszban tartó magfúziós enegriafejlesztés 1,8 évenként duplázza meg teljesítményét, túlszárnyalva a számítógépiparban elfogadott Moore-törvény arányát is, miszerint a chipek felületébe vésett a tranzisztorok száma - vagyis a chipek kapacitása - kétévenként a kétszeresére emelkedik. De még akkor is, ha ez a tendencia valósnak bizonyul, a brit Tudományos és Technológiai Parlamenti Hivatal felmérése alapján egy fúziós reaktor működtetése csak 2043-tól lenne nyereséges. Vagyis ellentétben a számítógépipar korai napjaitól fogva hasznot hozó chipekkel, "a fúziós technológia egészen addig kidobott pénz lesz, amíg fel nem épül az első eléggé nagy teljesítményű és megbízható erőmű", állapítja meg a lap.
Nemzetközi atomerőmű épül
Egy nemzetközi magfúziós atomerőmű megépítését tervezi az európai országok zömét tömörítő Euratom szervezet mellett az Egyesült Államok, Oroszország, Japán, Kína és Dél-Korea. Az ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor, azaz nemzetközi termonukleáris kísérleti reaktor) nevű, ötmilliárd dolláros projekt megvalósítási helyszíneként a francia Cadarache és a japán Rokkasho esélyes, a végleges választásra március elején kerülhet sor.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó
Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.

Miközben a magyar elhárítás ukrán kémeket hajkurászik, újabb orosz kibertámadás érte Magyarországot
Vajon lesz-e következménye az orosz kibertámadásnak?

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke
Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns
Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát
A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.