Nemet mondanak a vállalatok az EU további bővítésére

Az európai gazdasági vezetők többsége ellenzi az EU 25 tagúnál nagyobbra történő bővítését, ugyanakkor úgy gondolják, hogy a Belső Piac adózásának harmonizálása kiemelten fontos, és mindannyian üdvözölnék az EU egyhangú döntési mechanizmusának eltörlését - derül ki a UPS 13., évenkénti European Business Monitor (UPS EBM) felméréséből.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az európai üzleti vezetők 57%-a ellenzi az EU újabb tagokkal történő bővítését. A válaszadók 59%-a az EU bővítése után a Belső Piac adózási rendszerének harmonizálását tekinti a legfontosabb tényezőnek. A gazdasági vezetők 46%-a véli úgy, hogy az EU-nak meg kellene reformálnia a törvényhozási folyamatokat, mégpedig az egyhangúság elvének megszüntetésével - ezek az adatoa UPS felméréséből kerültek ki, melyet 1453 felsőfokú európai vezető részvételével készítettek, az európai gazdaságra kiható néhány tényező felmérése érdekében

Az Európai Unió további bővítésével kapcsolatosan negatívak a válaszok. Az európai üzleti vezetők több mint fele (57%) véli úgy, hogy nem kellene tovább bővíteni az EU-t a mostani bővítés után. Ha mégis felvételre kerülne a sor, legtöbben Oroszországot (12%) és Törökországot (11%) jelölték meg lehetséges belépőként, de ott volt még a jelöltek között Románia (6%), Svájc (6%), Bulgária (6%) és Horvátország (5%) is.

A német és francia üzletemberek ellenzik legnagyobb többségben az EU 25 tagúnál nagyobbra történő bővítését (78% és 69%) mondván, hogy az EU-nak nem kellene tovább terjeszkednie 2004-et követően, míg a holland menedzserek vélekednek erről a legkedvezőbben, közülük csak 28% van a további bővítés ellen.

A belga válaszadóknak alig fele (48%) ellenzi az EU idei bővítésén felüli terjeszkedést. Azon belga vezetők közül, akik lehetségesnek vélik a további tagfelvételt 13% Svájcot, 11% Oroszországot és Horvátországot, 10% pedig Bulgáriát látná szívesen új belépőként.

A Belső Piac adózási rendszerének egységesítése a legfontosabb a bővítést követően. A megkérdezett vezetők 59%-a úgy gondolja, hogy a bővítés utáni legfontosabb teendő a Belső Piac egységes adórendszerének kidolgozása kell legyen. A Belső Piac kiterjesztését a 10 új belépő államra csupán 46% említette.

A belga topmenedzserek 67%-a úgy véli, hogy az EU szabályozások teljes (az összes tagállamra kiterjedő) harmonizációja a legfontosabb a bővítést követően, valamint 61%-uk tette a második helyre a Belső piaci adóharmonizációt.

Ezen felül az európai üzleti vezetők 39%-ának véleménye szerint fontos lenne megvalósítani a közös kül- és védelmi/biztonsági politikát, igaz, a belgáknak csak alig negyede támogatja ezt. Ugyanilyen arányban (39%), illetve a belga vezetők 34%-a véli úgy, hogy a Közös Agrárpolitikának (CAP) sürgős reformra volna szüksége.



A vétójog eltörlése a legfontosabb törvényhozási reform.
Az európai üzleti vezetők közel fele (46%) tartja úgy, hogy az EU törvényhozói gyakorlatán is változtatni kellene, mégpedig a vétójog, valamint az egyhangú döntési elv eltörlésével. A második legtöbbször (40%) előforduló reformjavaslat az Európai Bizottság hatalmának növelése volt.

A megkérdezettek 35%-a gondolja úgy, hogy a hivatalos munkanyelvek számát csökkenteni kellene, valamint, hogy a Parlamentet és a Miniszterek Tanácsát azonos jogkörökkel kellene felruházni a törvényhozás terén, mintegy az EU reformjának egyik lehetséges módjaként. A válaszadók csupán 29%-a véli úgy, hogy a Tagállamoknak nagyobb hatalmat kellene adni.

Az országok közül az Egyesült Királyságból érkezett topmenedzserek tűnnek ki azáltal, hogy legkevésbé támogatják az Európai Bizottság hatalmának kiterjesztését (13%), míg az e tárgy mellett leginkább elkötelezettek az olaszok (61%), majd a belgák (52%) és végül a spanyolok (50%). Az angol vezetők kétharmada (63%) szeretne nagyobb hatalmat biztosítani a tagállamoknak, míg a többi európai államból érkezett vezetők csupán 29%-a támogatja ezt a felvetést.

A francia, belga és holland gazdasági felsővezetők többnyire egyetértenek az európai folyamatokkal, igaz ugyan, hogy a franciáknak csak 33%-a támogatná az Európai Bizottság hatalmának kiterjesztését, azaz az angol vezetők után a franciáké a leginkább szkeptikus kör.

(Az interjúkat a következő országokban végezték: Belgium (101), Egyesült Királyság (251), Franciaország (250), Hollandia (100), Németország (250), Olaszország (250), Spanyolország (251). A válaszadók mind igazgatói beosztásban vannak. A megkérdezettek vállalatainak átlagos éves bevétele 1,45 milliárd euró, átlagos alkalmazott számuk 3400 fő. Az interjúkat a megkérdezettek anyanyelvén végezték, a TNS nemzetközi telefonszolgáltató egységéből, Londonban, Angliában.)

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo