A modelleknek a jelenlegi bevándorlási szabályok szerint olyan magasan képzett szakemberekkel kell versengeniük a H-1B jelű vízumokért, mint a mérnökök, építészek vagy programozók.
A gyorsan bővülő high-tech ágazatok vállalatai mellett a szépségipar is Washingtonban lobbizik a kívánatos külföldi munkaerő beengedéséért. De míg az előbbiek a három évre szóló (és további háromig meghosszabbítható) évi 65 ezres vízumkeret kibővítését szorgalmazzák, addig Anthony Weiner New York-i képviselő azt javasolja, hogy a modellek számára alkossanak külön bevándorlási kategóriát.
A statisztikák szerint az amerikai hatóságok "szűkmarkúsága" miatt jelentős számú külföldi szépség nem vállalhat munkát az Egyesült Államokban. Weiner képviselő szerint évente ezer modellnek kellene kiadni ilyen vízumot, e szakma képviselői tavaly csak 349 beutazási engedélyt kaptak. Ez fele a korábbi évek átlagos adatának.
A H-1B vízumok tavaszi meghirdetésekor az engedélyeket általában minden évben néhány nap alatt elkapkodják, elsősorban a számítógépes vállalatok. Tavaly az Infosys és a Microsoft vitte el a legtöbb ilyen vízumot. Ők is szűkösnek találják azonban a keretet, Bill Gates, a Microsoft elnöke tavaly egy szenátusi meghallgatáson kijelentette: az egyetlen megoldás a tehetséges tudósok hiányának oldására, ha Amerika kitárja kapuit.
Ronda Amerika?
Nem mindenki ért azonban egyet azzal az indítvánnyal, hogy a modelleket más "szakemberektől" eltérő bánásmódban részesítsenek. Steve King iowai képviselő úgy gúnyolódott: Weiner törvénye a Ronda Amerika törvény lenne, mivel burkoltan arról szól, hogy nincs Amerikában elegendő szép ember. Weiner - akit bulvárlapok és más politikusok is támadtak szokatlan kezdeményezése miatt - azzal védekezett, hogy ő csak New Yorkra gondolt, amelynek gazdaságában kiemelt szerepe van a szépségiparnak. Weiner ötletének pártolói emlékeztetnek, hogy az amerikai "szépségelszívás" évente milliókat hoz adóbevételben az állami költségvetésnek. A Politico magazin emlékeztetett: a szépségipar munkahelyek ezreit tartja fenn a sminkmesterektől kezdve a stylistokon és fotósokon át a reklámügynökökig.
Nem csak mérnök kell nekik, modelleket akarnak!
A modelleknek a jelenleginél több munkavállalói vízum kiadását tenné lehetővé egy washingtoni törvényjavaslat; az amerikai szépségiparnak több külföldi modellre van szüksége.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.