Nemcsak az számít, hogy mit eszünk, hanem az is, hogy mikor

Amikor azt fontolgatjuk, hogyan táplálkozzunk jobban, általában arra gondolunk: több zöldséget, gyümölcsöt kellene fogyasztanunk. Ez helyes, de hasonlóan sokat tehetünk egészségünkért, ha figyelünk arra, hogy mikor eszünk.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Emily Manoogian, a kaliforniai Salk Intézet biológus kutatója arra figyelmeztet, hogy szervezetünk 24 órás üzemben működik, egészen a sejtekig. Ennek tudható be, hogy szívműködésünk üteme délután általában gyorsul, a vérnyomás emelkedik – alvás közben pedig a legalacsonyabb szintre süllyed.

Kép: pixabay.com

E belső órának köszönhető, hogy alvás után éberek vagyunk, hogy emésztőrendszerünk készen áll, amikor eszünk, illetve regenerálódik, amikor pihenünk. A kutató több ezer ember étkezési szokásait vizsgálta különböző országokban, hogy megállapítsa, hogyan hatnak azok ki egészségükre.

Hagyományosan a világosság és az étkezés volt a két fő jelzés, amelyet szervezetünk kapott arról, mely napszakban tartunk. Mai világunkban azonban a fény és a táplálkozás bármikor elérhető, ez pedig megszakíthatja a belső óra működését.

Tényleg baj, ha nem reggelizünk?
A tanács, hogy reggelizzünk, az örökzöldekhez tartozik, akárcsak az, hogy fogyasszunk sárgarépát, ha jól akarunk látni... Fontos-e tényleg a reggeli?
Ami veszélyes, mivel ez növelheti a szív-  és keringési betegségek, a cukorbetegség kockázatát. Az Egészségügyi Világszervezet figyelmeztetett, hogy rákkeltő hatású lehet az állandóan változó időszakokban végzett munka. Egyébként nemcsak a távoli repülőutak okozta „jet-lag” boríthatja fel a szervezet ütemét, hanem akár egy hétvége is, amikor a hosszabb alvás, a szokásosnál nagyobb étel- és italfogyasztás megzavarja belső óránkat.

A biológus tanácsa: szoktassuk szervezetünket ahhoz, hogy napi 10 órás időszakban viszünk be táplálékot (leszámítva a vizet). Így például ha reggel 8-kor reggelizünk, 18 óra után már ne együnk. A szervezetnek szüksége van a fennmaradó időre, hogy megfelelően tudjon működni. Az időben korlátozott evés mintegy 5 százalékkal csökkentheti a testsúlyt, mérsékelheti a vérnyomást és a cukorbetegség veszélyét. Ami persze nem jelenti, hogy adott alkalommal ne ehetnénk-ihatnánk buliban éjfélkor, vagy még később: ha másnap visszatérünk a rendhez, nem lesz következmény.

(Forrás: TED)

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo