Emily Manoogian, a kaliforniai Salk Intézet biológus kutatója arra figyelmeztet, hogy szervezetünk 24 órás üzemben működik, egészen a sejtekig. Ennek tudható be, hogy szívműködésünk üteme délután általában gyorsul, a vérnyomás emelkedik – alvás közben pedig a legalacsonyabb szintre süllyed.
E belső órának köszönhető, hogy alvás után éberek vagyunk, hogy emésztőrendszerünk készen áll, amikor eszünk, illetve regenerálódik, amikor pihenünk. A kutató több ezer ember étkezési szokásait vizsgálta különböző országokban, hogy megállapítsa, hogyan hatnak azok ki egészségükre.
Hagyományosan a világosság és az étkezés volt a két fő jelzés, amelyet szervezetünk kapott arról, mely napszakban tartunk. Mai világunkban azonban a fény és a táplálkozás bármikor elérhető, ez pedig megszakíthatja a belső óra működését.
A biológus tanácsa: szoktassuk szervezetünket ahhoz, hogy napi 10 órás időszakban viszünk be táplálékot (leszámítva a vizet). Így például ha reggel 8-kor reggelizünk, 18 óra után már ne együnk. A szervezetnek szüksége van a fennmaradó időre, hogy megfelelően tudjon működni. Az időben korlátozott evés mintegy 5 százalékkal csökkentheti a testsúlyt, mérsékelheti a vérnyomást és a cukorbetegség veszélyét. Ami persze nem jelenti, hogy adott alkalommal ne ehetnénk-ihatnánk buliban éjfélkor, vagy még később: ha másnap visszatérünk a rendhez, nem lesz következmény.
(Forrás: TED)