Az e-cigarettát felesleges démonizálni
Az Egyesült Államokban nagyjából 9 millióan használja rendszeresen az eszközöket, amelyek az elmúlt tíz évben váltak igazán népszerűvé, ezért a szakértők kételkednek abban, hogy a megbetegedéseknek köze lenne a hosszantartó nikotinos e-cigaretta használathoz. Azt sokkal valószínűbbnek tartják, hogy mindezek mögött egy olyan ellenőrizetlen hatóanyag-kombináció állhat, amely gyorsan romló állapothoz vezethet.
A sorozatos megbetegedések hatására több állam is az ízesített töltőfolyadékok pánikszerű betiltása mellett döntött, ezt az FDA idén januári döntésében uniformizálta. A közzétett dokumentum szerint minden olyan cég, amely a gyerekeknek potenciálisan csábító ízben (például gyümölcs, vattacukor) gyártott töltőfolyadékokat, 30 napot kapott ennek beszüntetésére, a türelmi idő leteltével a tiltást megsértők ellen pedig erőteljes fellépést ígért a hatóság.
Az amerikai döntés így teljes egészében betiltott minden ilyen jellegű folyadékot, kivéve az ízesítetlen dohánytartalmú és a mentolos változatokat (ezek használóinak döntő többsége felnőtt), valamint 21 évre emelték a dohánytermékek vásárlásának életkorhatárát, ezzel is hangsúlyozva, hogy vissza akarják szorítani a fiatalok dohányzását.
Az FDA állásfoglalásában kiemelte, hogy ennek ellenére fontosnak tartják az e-cigaretták szerepét a dohányosok leszokási folyamatában, valamint olyan potenciális termékekként, amelyek a hagyományos cigaretták kevésbé káros alternatívái lehetnek, ezért sem a termékek széleskörű betiltása mellett döntöttek.
Összességében tehát egybecseng ezzel az amerikai állásponttal a hazai kormányzati hozzáállás is, hiszen a termékek betiltásáról itthon sem esett szó, a jövedéki adó csökkentése pedig jó lépésnek ígérkezik afelé, hogy elinduljon a töltőfolyadékok piacán a fehéredés, amely egyúttal sokkal biztonságosabbá teszi majd az e-cigaretták használóinak mindennapjait is.