A brit közegészségügyi intézet korábbi közleményében arra figyelmeztetett, hogy arról egyáltalán nincsen szó, hogy az e-cigaretták önmagukban veszélyesek lennének minden felhasználóra, mivel az ország járványügyi hivatala (CDC) szerint az amerikai megbetegedések nagyon specifikusan csak egy csoportra korlátozódtak: az érintettek 70 százaléka 24 éves átlagéletkorú körüli fiatal férfi volt, közülük sokan még a 21 évet sem töltötték be.
A CDC ellenőrei arra jutottak, hogy a tüdősérüléseket elszenvedő páciensek döntő többsége THC-tartalmú (a kannabisz fő pszichoaktív hatóanyaga) töltőfolyadékokat használhatott az e-cigarettájában, illetve jellemzően feketén vásárolta meg ezt.
Mi a helyzet Magyarországon?
Hasonló szituáció itthon is könnyedén kialakulhatott volna, hiszen ahogy az a szerkesztőségünkhöz eljuttatott háttéranyagból is kiderül, Magyarországon a becslések szerint 85 százalékos az e-liquid feketekereskedelem, amelynek visszaszorulását egy nemrég meghozott törvénymódosítástól várják. Ennek keretében március elsejétől változik az elektronikus cigaretták nikotintartalmú utántöltő folyadékainak jövedéki adója 55 forintról 20 forintra milliliterenként, így a dohánybolti árak sokkal inkább versenyképessé válnak majd az illegális, online áruházakkal.
A fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításával és a nemdohányzók védelmével összefüggő törvénymódosítás elfogadásával a nikotintartalmú töltőfolyadék mellett a nikotinmentes töltőfolyadék is jövedéki termékké válik. Ez azt jelenti, hogy ezentúl minden, az elektronikus cigarettához használatos utántöltő folyadék – tehát a nikotintartalmú mellett most már a nikotinmentes is – kizárólag dohányboltban lesz értékesíthető, jövedéki adó fogja terhelni és zárjegyköteles is lesz néhány napon belül.
A BAT Pécsi Dohánygyár Kft. üdvözli a törvényi szabályozást, nemcsak azért, mert elérhetőbbé teszi az e-cigaretta-felhasználók számára a minőségi utántöltő folyadékokat, hanem azért is, mert segítséget nyújthat az e-likvidek (töltőfolyadékok) nagy mértékű feketekereskedelmének visszaszorításában Magyarországon – írta a gyártó közleményében.
Magyarországon – szintén a BAT becslései alapján – körülbelül 200 000 e-cigaretta-használó van, akik közül talán sokan nincsenek is tudatában, hogy nem szabályozott és nem ellenőrzött termékek is eljuthatnak hozzájuk. A BAT ezért örömmel fogadta a feketekereskedelem elleni fellépést, hiszen az a fogyasztót, az államháztartást és az iparágat egyaránt veszélyezteti.
Az ITM a Piac & Profit megkeresésére azt közölte, hogy a minisztérium Internet Laboratóriuma folyamatosan ellenőrzi az online kereskedelem jogszerűségét fogyasztóvédelmi szempontból. Eddigi vizsgálataikon két, e-cigarettával kapcsolatos termékeket árusító vállalkozás akadt fent, a hatóság mindkét oldal esetében tájékoztatási hiányosságokat talált, azok pótlására és a jogsértő tartalom megszüntetésre kötelezte a cégeket, egyikük esetében 200 ezer forint bírságot is kiszabott. A minisztérium szerint a vállalkozások mostanáig nem teljesítették a határozatokban foglaltakat, ismételt ellenőrzésen esnek át. Szintén változást hoz majd az, hogy a fogyasztóvédelem 2020-tól már nemcsak az e-cigaretták online forgalmazását ellenőrzi, hanem az e-cigaretta folyadéknikotin-tartalmát is vizsgálja élelmiszer- és vegyipari laborjában.