Magyarország szuverén ország, ha tetszik ez Donald Tusknak, ha nem, így joga van a saját álláspontját képviselni az ukrajnai háború ügyében, miszerint minél előbb békére van szükség - szögezte le a lengyel kormányfő nyilatkozatát bírálva Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Brüsszelben. A tárcavezető közölte, hogy kijevi látogatásán Donald Tusk a "tisztelet teljes hiányáról tanúbizonyságot téve, keresetlen szavakkal támadta" az ukrajnai háborúra vonatkozó magyar kormányzati álláspontot, "Európa elárulásával, európaiatlansággal" vádolva meg hazánkat, "a politikai pokol legsötétebb helyét emlegetve".
Szijjártó feladatát nem könnyítette meg, hogy alig egy hónapja még arról beszélt, miszerint a magyar-lengyel testvériség fenntartása ezentúl is központi eleme lesz a külpolitikai stratégiának, még akkor is, ha bizonyos kérdésekben a felek eltérő állásponton is vannak, ahogy laptársunk, a Privátbankár megírta. Mindazonáltal Szijjártó reakciójában a legjobb rész az, amikor felteszi a prófétai kérdést:
Európában micsoda viselkedés ez?
Szijjártó szerint tehát az teljesen rendben van, hogy ők naponta szidják Brüsszelt, 10 milliárd forintos nemzeti konzultációnak nevezett bohózatot rendeznek az unió ellen, a vezetőket óriás plakátokon gúnyolják, de ha valaki visszaszól az skandalum. Különösen, ha Donald Tusknak hívják, aki nem ballibsi, hanem ízig-vérig jobboldali politikus, aki öt éven át az Európai Tanács elnöke és három éven keresztül az Európai Néppárt elnöke volt. Persze a pszichológia tudományában jól ismert a kontraindikáció jelensége, amikor mindig az beszél arról, hogy nem érdekli a pénz, a hatalom, akit csak az érdekel. Ez esetben épp az beszél a viselkedéskultúráról, aki az Európai Néppárttól már komoly bizonyítványt kapott arról, hogy ebből a tantárgyból megbukott. Orbán Viktor, a diplomáciában ugyancsak nem ismert szavát használva, nagy sallert küldött Donald Tusk a magyar külpolitika irányítóinak. Persze ettől nem változik semmi, folytatódik a szájkarate, immár oda-vissza stílusban, de vajon mi lesz a magyar-lengyel testvériséggel?