Sokan hangoztatják, hogy a munkahelyi ruházat célja nem a figyelemfelkeltés. Az öltözékünk a profi hozzáállást és hozzáértést hivatott vizuális módon alátámasztani. A HR Portal utánajárt, hogy ez a meghatározás a mindennapokban mit is takar.
A protokoll nem ismer irgalmat
Manapság számos munkahely elnéző a fiatalok hóbortos öltözködésével kapcsolatban, és nem szólnak bele, ha farmerbe lejtenek be. A protokoll azonban igen szigorú és konzervatív divat szerint határozza meg a megfelelő megjelenést. Ami elég furcsa lehet egy 22 éves frissdiplomás számára, hiszen már nem nagyon tanítják az udvarias magatartást, az illemet, az etikettet és az alkalomhoz illő öltözködést sem. Így fordulhat elő, hogy állásinterjúra szűk rövidnadrágban, harisnya nélkül, ujjatlan mély dekoltázsú felsőben jelennek meg a fiatal lányok. A Manpower toborzási vezetője is arra figyelmeztet: az állásinterjún könnyű elbukni a "topis" megjelenés miatt.
A protokoll kimondja: nem illik sem állásinterjún, sem a munkahelyen élénk színű, lezser, vagy éppen illetlen ruhadarabokat felhúzni. Erre sokan felszisszenhetnek: "micsoda ódivatú felfogás ez!". Pedig annak, aki az üzleti életben boldogulni kíván, és azt szeretné, hogy személye és cége hiteles, megbízható képet sugalljon, kénytelen ezeket az írott és írtatlan szabályokat betartani. Na de melyek ezek?.
Visszafogott elegancia és egyéniség
Az elvárt öltözködési norma szerint kell ruhatárunkat kialakítanunk - vág bele a protokoll alapjaiba Dr. Vámos Lászlóné igazságügyi főtanácsos, Madridban Nemzetközi Protokoll Érdemrenddel kitüntetett protokoll szakértő. Hangsúlyozta: továbbra is érvényben van az az íratlan szabály: hogy a visszafogott elegancia jellemezze megjelenésünket. Hiszen sokat elmond az illető személyiségéről, illetve az adott cégről az, hogy az ott dolgozók milyen külsővel fogadják a vendégeket, és a cég képviselője hogyan jelenik meg egy tárgyaláson. Vámos Lászlóné hozzátette: a visszafogott elegancia mellett fontos az illető egyénisége is. A protokoll szabályai szerint mindig az adott eseményhez kell öltözködnünk, a feltűnést, az extravaganciát kerüljük. Lehet alkalmazkodni a divathoz, de nem feltűnően - vallja Vámos Lászlóné, aki szerint érdemes egy életre megjegyeznünk: az utcai öltözködést és az üzleti életben való megjelenést külön kell választani.
Teljes cikk a HR Portálon.