A nyugdíjas éveikre takarékoskodók számára kiemelten fontos a személyijövedelemadó-bevallásra vonatkozó május 20-i határidő. A bevallásban ugyanis jelezni kell a nyugdíj-előtakarékossági számlára vagy a nyugdíjbiztosításra a múlt évben befizetett összeget, mert csak ebben az esetben utalja vissza a kedvezményt az adóhatóság - figyelmeztet a K&H.
Több tízezer forintos tételről van szó. Tavaly a nyugdíj-előtakarékossági számlával rendelkezők például fejenként átlagosan 88 ezer forintot kaptak adójóváírás formájában. A 2006 óta létező nyugdíj-előtakarékossági számla a mostani alacsony kamatkörnyezetben attraktív befektetési célpont, a múltban akár 9,3 százalékos éves hozamot is biztosíthatott az adókedvezménnyel együtt. Az adókedvezményt növelni lehet azzal, ha egy-egy ügyfél nyugdíjbiztosítást és nyugdíj-előtakarékossági számlát is köt.
Öngondoskodási kombó: két megoldás egy célra
Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója közölte: jelentős tételt jelent az adókedvezmény a nyugdíj-előtakarékossági számlák esetében. „A nyugdíj-előtakarékossági számlára befizetett összeg 20 százalékát, legfeljebb 100 ezer forintot vissza lehet igényelni adójóváírás formájában. Akik 2020 előtt elérik a nyugdíjkorhatárt, azoknál legfeljebb 130 ezer forint lehet a visszatéríthető összeg” – tette hozzá a szakember. A szakember szerint a nyugdíj-előtakarékossági számlás ügyfelek leginkább a befektetési alapokba fektetik a pénzüket. „Van egy aktív réteg, körülbelül az érintettek 10-15 százaléka, akik rendszeresen változtatják a portfóliójuk összetételét annak érdekében, hogy minél nagyobb hozamot realizálhassanak” - fogalmazott a szakember.
Horváth István felhívta a figyelmet arra, hogy az ügyfeleknek a nyugdíj-előtakarékossági számlának a számát - nem pedig a saját folyószámlájukat - kell megadniuk az adóbevallásban, hogy az adó-visszatérítés időben megérkezzen.