Jelentős a családi házak fölénye, országosan a lakosság 54 százaléka lakik önálló családi házban. A téglából épült társasházban lakók aránya 19 százalék, a panellakásokban 18 százalékos, ikerházban vagy sorházban pedig mindössze 8 százalék él – derült ki a K&H biztos jövő indexének ingatlanokkal foglalkozó felméréséből.
40 felett jöhet a családi ház
A kutatás szerint a 40 éves kor alatti lakosok 42 százaléka említette, hogy családi házban él, míg a 40 évnél idősebb lakók esetében már 61 százalékuk mondta ugyanezt. A nem panelből épült társasház a fiatalabbak körében népszerű: a 40 év alattiak jelentős része, 28 százalékuk mondta azt, hogy panellakásban él.
Kaszab Attila, a K&H Biztosító vezérigazgató-helyettese és a társaság nem-életbiztosítási vezetője elmondta, hogy a település mérete szintén meghatározza, hogy ki, milyen lakóingatlanban él. A kutatás szerint falvakban lakóknál a családi ház aránya 94 százalékos volt, míg a fővárosban ugyanez az arány csak 12 százalékot tett ki. A panellakásokat főleg a megyeszékhelyeken élők említették, a megkérdezettek 36 százaléka mondta, hogy ilyen ingatlanban él, míg az egyéb társasházi lakások választása a budapesti lakosokra jellemzőek, ahol 51 százalékos volt ez az arány.
A többség – 69 százalék – saját vagy részben saját tulajdonú ingatlanban lakik, arányuk az évek számával párhuzamosan egyre nő: a 30 éves korosztálynál 58 százalék, a 40-eseknél már 71 százalék, míg az 50 év felettieknél eléri a 80 százalékot.
A megkérdezettek mindössze 12 százaléka bérli a lakóingatlanát, amely leginkább a budapestiekre és a fiatalokra jellemző.
Kaszab Attila azonban hangsúlyozta: „fontos, hogy lakásbiztosításra a bérlőknek is szüksége van. Ellenőrizzük, van-e lakásbiztosítás a bérleményen és az vonatkozik-e az ingóságokra. A tulajdonos ugyanis sokszor csak a lakásra köt biztosítást”.
A felmérés szerint a saját tulajdonú lakással rendelkezők országos átlagban 87 négyzetméteres lakóingatlanban élnek, a 100 négyzetméteresnél nagyobb ingatlanok aránya 32 százalékos. A gyerekek száma is befolyásolja az ingatlanok méretét: a gyerekes válaszadók átlagosan 93 négyzetméteres lakásban élnek, míg a gyermektelenek esetében ez csak 76 négyzetméterre jött ki.