Mezőgazdasági képzést kapnak a menekültek

Több ezer szíriai menekült és iraki család helyzete javulhat Irak nyugati részén, köszönhetően az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO).

A német finanszírozású project révén szíriai menekültek többek között mezőgazdasági képzést kapnak üvegházi növénytermesztésből Erbil és Dohuk tartományokban. Helyi iraki családok pedig baromfit, illetve húsfeldolgozáshoz és méhészkedéshez szükséges eszközöket.

Kép: ©FAO/Karina Coates

A hosszú évek óta húzódó konfliktus miatt 3,2 millió ember küzd élelmiszerellátási nehézségekkel Irakban. Szintén 3 millió fölött van azon irakiak száma, akik belső menekültként az ország más részén kénytelenek élni. Ezen felül 240 000 szíriai menekült él az országban, szinte kivétel nélkül északon, táborokban vagy falvakban.

„A családok nehéz helyzetben vannak. Csökkenteniük kell az adagokat, vagy kihagyni egy egész étkezést, rosszabb esetben pedig kölcsönre van szükségük, hogy élelmiszerhez jussanak,” mondta Fadel El-Zubi, a FAO iraki képviselője. „Alternatív jövedelemforrást kínálva a kormány azon törekvéseihez csatlakozunk, hogy hosszú távon csökkentsük az élelmiszersegély-függőséget és újra normalizálódhasson a helyzet amilyen gyorsan csak lehet.”

A hónap elején 150 faluban osztottak tyúkokat, baromfitápot és egyéb felszerelést. Így év végéig ezen családok, akik háztartásonként 23 tyúkot kaptak, mintegy 1,38 millió tojáshoz és 1 200 kilogramm húshoz juthatnak majd.

Közben mások méhészeti, illetve tej- és gyümölcsfeldolgozással kapcsolatos ismereteket szerezhetnek, hogy különböző tejtermékek és gyümölcskészítmények (lekvárok, aszalt gyümölcsök) előállításából biztosítsanak jövedelmet családjuk számára.

Egyes menekülttáborokban Erbil és Dohuk tartományokban 10-10 üvegház létesül, ahol az ott élő szíriai menekültek paradicsomot és uborkát termeszthetnek – mindkettő nagyon keresett a környéken.

Az 1,6 millió dollár költségvetésű projekt támogatója a Német Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Minisztérium - olvasható a FAO közleményében.

Hogyan lehet csillogó mosolya az észak-nigériai menekült családoknak?
Az afrikai „tojászöldség”, a padlizsán, nem véletlenül kapta az elnevezést: a zöld érett gyümölcse eleinte ovális formájával, fehér színével valóban tojásra emlékeztet. Ez az egyik olyan zöldség, amelyet a Boko Haram által elkövetett erőszaktól az ország északi részére menekült nigériai földművesek termelni kezdtek – az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) jóvoltából. A helyi nyelven gorongonak nevezett zöldség nem csak a táplálkozásban, de a közösségi életben is fontos szerepet játszik. A nők gyakran fogyasztják a gorongo nyers termését, hogy fogsorukat tisztán tartsák. Emellett a padlizsán az esküvői vagy keresztelő ünnepségeken is előkerül - írja a FAO.

Véleményvezér

Bújtatott adókkal emeli a kormány az árakat

Bújtatott adókkal emeli a kormány az árakat 

A magyar állam inflációt generál.
Kukorica nagyhatalomból hátul kullogók lettünk

Kukorica nagyhatalomból hátul kullogók lettünk 

Nagyon döcög a magyar agrárágazat.
Magyar Péter kérdőre vonta Orbán Viktort 

Magyar Péter kérdőre vonta Orbán Viktort  

A miniszterelnök eltűnt.
25-30 százalékkal drágul az alma

25-30 százalékkal drágul az alma 

Nem sok jót várhatunk az idén mezőgazdaságunktól.
Szemet vetett a kormány a nyugdíjcélú megtakarításokra, óriási károkat okozna a lépés

Szemet vetett a kormány a nyugdíjcélú megtakarításokra, óriási károkat okozna a lépés  

A Nyugdíjas Parlament úgy látja, a tervezett lépés nagymértékben elbizonytalanítja a megtakarítókat.
Magyar Péter a kórházak állapotának bemutatása után újabb területekre merészkedik

Magyar Péter a kórházak állapotának bemutatása után újabb területekre merészkedik  

A Tisza Párt elnöke az oktatás és a szociális szféra fel fordul. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo