Merre tovább az Információs Társadalom felé az Európai Unióban?

Az Európa Tanács azt az ambiciózus célt tűzte ki, hogy az EU “2010-re a világ legdinamikusabb, tudás-alapú társadalmává váljék.” Magyarország 2004. májusában ehhez a közösségi célhoz is csatlakozik!

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Azonban a Nemzeti Fejlesztési Terv Helyzetjelentésének adatai nem bíztatóak: „A technológiai fejlettséget, a számítógépes alkalmazások részarányát, az információs társadalomra való felkészültséget, az internet-hozzáférés és –használat mutatóit tekintve az országnak az EU átlagához képesti lemaradása igen jelentős. Ennek egyik legfőbb oka az információs technológiákra fordított kiadások alacsony szintje. Az ilyen célú ráfordítások 2001-ben a GDP 2,7%-át tették ki, szemben a 3,4%-os EU átlaggal. A tényleges különbség azonban ennél jóval nagyobb, figyelembe véve, hogy miközben a számítástechnikai eszközök árai világszerte hasonlóak, Magyarországon az egy főre jutó GDP értéke az EU átlag egyharmadát sem éri el.” Ez azt jelenti, hogy az EU GDP átlaghoz képest a magyar infokommunikációs ráfordítás aránya körülbelül 1/4; tehát ha megnégyszerezzük a költésünket, akkor sem érhetjük be az uniót – még ennél is nagyobb arányú változásra van szükség.

Az IVSZ véleménye szerint nagyon fontos az információs társadalom fejlődésének ösztönzése, hiszen az informatika az a kitörési pont, amelynek fejlesztése javítja a többi ágazat hatékonyságát és ezzel versenyképességét, míg a szektor visszafogása a nemzetgazdaság egészét vetheti vissza. Az IVSZ mind a magyarországi, mind az uniós tevékenységével fel kívánja gyorsítani a tudásalapú gazdaság kialakítását, információs társadalom fejlődését. Ennek érdekében a Szövetség szakértőivel közösen kialakította „eMagyarország: az út a jövőnkbe - IVSZ Ajánlások a Magyar Információs Társadalom megvalósításához” című anyagát. Az ajánlások tartalmazzák mindazt, amit a tudásalapú gazdaság, a magyar információs társadalom építésével kapcsolatban az IVSZ kiemelendőnek tart, amin feltétlenül el kellene gondolkodni, és figyelembe venni a magyar társadalom fejlesztési terveinek kialakítása és azok megvalósítása során.

Az IVSZ az uniós célok magyarországi képviselete mellett jelentős hangsúlyt helyez arra, hogy a magyarországi IT szektort megfelelően képviselje az Európai Unió felé. Az Informatikai Vállalkozások Szövetsége idén harmadik éve tagja az EICTA (European Information, Communications & Consumer Electronics Technology Industry Association) szervezetnek, amely 19 európai ország 29 informatikai szövetségét és 43 világméretű céget tömörít.

Az EICTA célja, hogy felgyorsítsa az infokommunikációs szektor és az információs társadalom fejlődését. Az IVSZ még hatékonyabban képviselheti Magyarország érdekeit az Európai Unióban, hiszen Dr. Kóka Jánost, a Szövetség elnökét 2003. októberében az EICTA elnökségi tagjává választották. A szervezetbeli tagság által az IVSZ már az Uniós direktívák elfogadása előtt érvényesíteni tudja az iparág elvárásait, ezáltal összekötő híd lehet az Unió és Magyarország között.

Az informatikai piac kis- és középvállalatai különösen veszélyeztetettek az EU csatlakozás küszöbén. A kkv-k átsegítése az új gazdasági-politikai környezetbe jelentős kihívás. Felkészültségük és forrásokhoz való jutásuk támogatása az IVSZ kiemelt feladata. Éppen ezért a Szövetség e-levátor programjának célkitűzése, hogy a magyarországi információs társadalom projektötletek és az uniós források a legszélesebb magyar informatikai szolgáltatói kör lehetőségeit bővítsék. Különösen nagy szükség mutatkozik az e-levátor programra azon becslések ismeretében, amely szerint Magyarország az EU strukturális alapok akár 35-40 százalékát nem lesz képes lehívni az Uniótól. Az e-levátor szolgáltatása érdemi segítségnyújtás az ország számra, amelynek célja: a strukturális alapokból induljon minél több információs társadalom fejlesztését célzó informatikai, infokommunikációs projekt!

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo