Megvan, melyik volt 2019 legígéretesebb országa

Az Economist évek óta olyan országoknak ítéli „az év legígéretesebb országa” díját, ahol a legkomolyabb fejlődést tapasztalták, legyen szó akár gazdasági, társadalmi, vagy éppen politikai előrelépésről. A 2019-es győztes egy ország, amely úgy tűnik, hogy szépen lassan elkezdett kilábalni a diktatúrából.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kilábalás a despotizmusból

Az Economist díját idén ugyan nem Szudánnak ítélték, ám a lap külön kiemelte, hogy milyen komoly előrelépések történtek a hányattatott sorsú országban. A több hónapon át tartó tömegtüntetéseknek köszönhetően sikerült megbuktatni Omar al-Bésir korábbi elnököt, akinek iszlamista rezsimje felelős volt egyebek mellett a dárfúri, a becslések szerint 300 ezer civil életet követelő népirtásért is.

A szudáni bíróság december közepén ugyan elítélte az ex-vezetőt korrupcióért, viszont megfigyelők szerint arra kicsi az esély, hogy a politikust kiadják a nemzetközi közösségnek, ahol sokkal komolyabb vádakat emelnének ellene. Az új szudáni, sokkal demokratikusabban működő kormány ígéretet tett arra, hogy három évente választást tart, enyhítette a nők szigorú öltözködési előírásait, valamint Dárfúrban béketárgyalásokat kezdeményezett, ugyanis sokan attól tartanak, hogy Dél-Szudán ez a régió is kikiáltja a függetlenségét. Az előrelépések egyértelműek, viszont a szakértők szerint még mindig aggasztóan nagy annak az esélye, hogy a korábbi rezsim figurái újra hatalomba kerüljenek.

A győztes…

Három éve Üzbegisztán a tipikus posztszovjet diktatúra mintapéldája volt, egy zárt társadalom, amelyet egy különösen keménykezű és kegyetlen rezsim tartott kézben. Az üzbég kormány a pletykák szerint élve megfőzte az elfogott disszidenseket, de ami ennél sokkal biztosabb, hogy férfiak, nők és gyermekek százezreit kényszerítette szinte rabszolgamunkára.

Mikor Iszlam Karimov, a 27 éven át hatalmon lévő diktátor 2016-ban meghalt, Shavkat Mirziyoyev, a korábbi miniszterelnök került hatalomra. Először úgy tűnt, hogy semmi sem fog változni, ám 2018-ban az új elnök kirúgta a titkosszolgálat fejét, majd jelentősen felgyorsította a reformokat. A kényszermunkát döntő többségében megszüntették, a leghírhedtebb börtöntábort bezárták, a külföldi újságírókat és techcégeket beengedik, valamint lépések történtek azért is, hogy a védelmi pénzek beszedéséből élő korrupt bürokratákat felelősségre vonják.

Ezzel együtt, Üzbegisztán előtt még komoly út áll. A december végén megtartott választásokon Mirziyoyev lényegében ellenfél és ellenzék nélkül indult, és minden párt őt támogatta, néhány jelölt már merte finoman kritizálni a rendszert, amely Karimov idejében elképzelhetetlen lett volna. De az átlagos polgárok is szabadabban mernek beszélni, anélkül, hogy attól kéne tartaniuk, hogy az éjszaka közepén elrángatják őket otthonaikból. A helyzet még messze nem tökéletes, ám az Economist egyértelműen úgy véli, hogy az üzbégek által megtett társadalmi és politikai változások voltak a 2019-es év legígéretesebbjei.

(Economist)

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo