A World Happiness Report minden évben méri és rangsorolja a világ legboldogabb országait a Gallup World Poll adatai alapján, amikor 140 ország több mint 100 000 emberét kérdezik meg.
Az északi országok vezetik a boldogságlistát
A skandináv országok évről évre folyamatosan vezetik a globális boldogság-ranglistát, az elmúlt hat évben Finnország és Dánia áll az első két helyen. Ezek a nemzetek magas pontszámot értek el a World Happiness Report által használt összes kulcsfontosságú mutató tekintetében, beleértve az egy főre jutó GDP-t, a szociális támogató hálózatokat, a kormányba vetett bizalmat és a várható élettartamot.
Bár az északi államok hosszú ideje a legboldogabb országok közé tartoznak, más nemzeteknél az évek során jelentős elmozdulások történtek a rangsorban.
Például Costa Rica folyamatosan emelkedett a 2019-es 15. helyről 2024-ben a hatodik helyre, míg Mexikó ugyanebben az időszakban a 24. helyről a 10. helyre jutott – jelenleg mindkettő az Egyesült Államok és Kanada felett áll.
Eközben Svájc a 2019-es és 2020-as harmadik helyéről lecsúszott, és 2024-ben a 13. helyet foglalta el. Hasonlóan, Izrael 2022-ben a negyedik helyen végzett, 2024-ben pedig a 8. helyre esett – valószínűleg az elmúlt két év feszült izraeli–palesztin konfliktusa miatt. Ennek ellenére még mindig a világ legboldogabb közel-keleti országa.
Összességében 2024-ben a 10 legboldogabb ország közül hét európai, köztük Hollandia, Norvégia és Luxemburg.
Miért boldogabbak egyes országok, mint mások?
Azok az országok, amelyek folyamatosan előkelő helyen szerepelnek a Világboldogság Jelentésben, általában erős szociális biztonsági hálókat, magas szintű bizalmat kínálnak a közintézményekben, és erős közösségi érzést mutatnak, amely az emberek közötti interakciókat ösztönzi.