Magyarország is csatlakozik az európai képesítési keretrendszerhez, az oktatási és szociális miniszternek 2010-ig kell előterjesztést készítenie a jogi, szakmapolitikai és költségvetési feltételekről - olvasható az oktatási tárca háttéranyagában. A keretrendszerben a képesítések nyolc egymásra épülő szinten szerepelnek.
Megteremtésétől azt várják, hogy Magyarország belátható időn belül a kialakuló egységes európai oktatási térség aktív szereplőjévé válik, továbbá erősödik a bizalom a magyarországi képesítések iránt, ami nemzetközi szintéren növeli a hazai oktatási rendszerek, mindenekelőtt a felsőoktatás elismertségét. Remélik a szakemberek azt is, hogy a csatlakozás javítja a magyarországi képesítéssel rendelkező munkaerő versenyképességét az európai munkaerő-piacon. (A gyors tempóban keletkező új tudás miatt a folyamatos tanulást a mindennapi élet részévé kell tenni - vélik az akadémikusok is.)
A képesítések összehasonlíthatóságától az unió tagállamaiban azt várják, hogy növekszik az európai munkavállalók unión belüli mobilitása, ami javítja a foglalkoztatás esélyeit és erősíti az európai gazdaság versenyképességét. Az Európai Parlament és az Európai Tanács 2008 áprilisában fogadott el ajánlást a képesítési keretrendszerről.
Ebben többek között azt javasolják, hogy a tagállamok 2010-ig kapcsolják össze nemzeti képesítési rendszereiket az európai képesítési keretrendszerrel, és szükség szerint fogadjanak el intézkedéseket annak érdekében, hogy 2012-ig minden, az illetékes hatóságok által kiadott új bizonyítvány, oklevél és Europass-okmány - a nemzeti képesítési rendszereken keresztül - egyértelmű hivatkozást tartalmazzon az európai képesítési keretrendszer megfelelő szintjére. Magyarországon a vonatkozó kormányrendelet szerint várhatóan 2013-tól vezetik be az országos képesítési keretrendszert.