"Jó dolog lenne a miniszterek fizetéscsökkentése"

A franciák 84 százaléka szerint "jó dolog" lenne a miniszteri fizetések csökkentése - derül ki az IFOP közvélemény-kutatóintézet vasárnap közzétett felméréséből.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A vizsgálat annak apropóján készült, hogy Christine Boutin volt családügyi miniszter a közvélemény nyomására pénteken kénytelen volt lemondani havi 9500 eurós (2,7 millió forintos) honoráriumáról, amelyet egy, a köztársasági elnöktől kapott külön megbízásért vett fel. A 66 éves volt képviselőnek ugyanis nyugdíj is jár, így havi juttatásai megközelítették a 18 ezer eurót (5 millió forintot).

Az egyik legnagyobb példányszámú regionális lap, a Sud Ouest vasárnapi számában megjelent felmérés szerint a franciák 84 százaléka jó dolognak tartaná, ha a miniszterek példát mutatnának és a válság miatt lemondanának fizetésük egy részéről. A megkérdezettek 16 százaléka viszont úgy véli, hogy "ez rossz dolog lenne, mert demagóg, elsősorban a kommunikációt szolgáló intézkedés".

Boutin mostantól ingyen folytatja a globalizáció szociális hatásairól végzett jelentésének készítését. A volt miniszter azt állította, hogy egyedül hozta meg döntését, de valójában nem volt más választása, miután Bernard Accoyer, a nemzetgyűlés kormánypárti elnöke mellett Éric Woerth munkaügyi miniszter is erre bátorította nyilvánosan.

A politikus körül kialakult botrány hatására Francois Fillon miniszterelnök javaslatot tett arra, hogy minden állami külön megbízásért járó honoráriumot a parlament szabályozzon, míg a munkaügyi miniszter szerint meg kellene tiltani, hogy az államigazgatásban dolgozók esetleges képviselői nyugdíjat is felvehessenek. Ez utóbbi ötletet azonban a kormányfő nem támogatja.

A vitában elsőként a 63 éves Roselyne Bachelot egészségügyi miniszter vallotta be, hogy ő is felvesz képviselői nyugdíjat miniszteri fizetése mellett, de hozzátette, hogy nem ő az egyetlen. Ezt a hatályos törvények értelmében valamennyi 60 éven felüli minisztertársa megteheti. Viszont ígéretet tett arra, hogy amennyiben a törvény megváltozik, kész lemondani a juttatások halmozásáról.

Franciaországban az egykori nemzetgyűlési képviselőknek már egy mandátum után 1500 eurós (400 ezer forintos), a volt szenátoroknak 2000 eurós (560 ezer forintos) nyugdíj-kiegészítés jár 60 éves koruktól, amely több mandátum után automatikusan megsokszorozódik. Vasárnapi sajtóértesülések szerint a francia kormánynak tíz olyan, 60 év feletti tagja van, aki átlagosan 14 ezer eurós (4 millió forintos) fizetése mellett képviselői nyugdíjat is felvesz, köztük a 63 éves igazságügyi miniszter, Michele Alliot-Marie vagy a 65 éves gazdaságélénkítésért felelős Patrick Devedjian.

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo