Háromszor három összetartozó fogalom elemzésével kezdte előadását Detrekői Ákos, a BME rektora. Gazdaság, kormányzat, akadémia – e hármas együttműködése a siker kulcsa. Továbbá az informatika, telekommunikáció, média – a XXI. század hármasa. És ebben a helyzetben az egyetemek hármas feladata: oktatás, kutatás és innováció (vagy ha úgy tetszik társadalmi feladatok, szolgáltatás). Ezekből az előadó a gazdaság és az egyetemek kapcsolatát emelte ki és elemezte.
Mit nyújthatnak az üzleti élet szereplői az egyetemeknek? Mindenekelőtt megrendelői igényeket, hiszen ők tudják, milyen szakemberekre van szükség. Továbbá szakmai tapasztalatokat, menedzseri, konkrét gyakorlati szinten és szemléletmódjuk átadásával. Ezen túl oktatási technológiát, mind a hagyományos oktatáshoz, mind az e-learninghez. S végül, de nem utolsó sorban anyagi támogatást, ösztöndíjak formájában illetve szakképzési hozzájárulással.
A kutatás és az üzleti élet kapcsolata többszintű, hiszen míg a nemzetközi nagy cégek az elméleti és a technológiai kutatást is igénylik, a nagy, hazai cégek inkább csak, a technológiai és az alkalmazott kutatásban érdekeltek, a kis- és középvállalkozások pedig inkább csak az alkalmazásban és szolgáltatásokban. Ugyanakkor a sikeres együttműködésen alapuló K+F-nek hatalmas a határokon átívelő presztízsértéke is az egész nemzetgazdaság számára – hansúlyozta az előadó.
Detrekői Ákos előadásának letölthető slide-jai.