A köztársasági elnök által, március 9-ére kiírt népszavazásról a felnőtt lakosság egésze (99%) hallott. A magyarok többsége (65%) arra számít, hogy a referendumon elegendő lesz a részvétel ahhoz, hogy az eredményes legyen.
A népszavazás iránti egyre nagyobb érdeklődésre jellemző, hogy a felnőtt lakosság több, mint a fele (54%) úgy gondolja, hogy biztosan el fog menni még abban az esetben is ha valamilyen nagyon sürgős, vagy fontos dolga akad éppen a népszavazás napján. A Fidesz szimpatizánsok háromnegyede (73%), míg a szocialista szavazókör csupán kétötöde (44%) szándékozik minden körülmények között elmenni szavazni. Budapesten valószínűleg kisebb részvételre lehet számítani, mint vidéken.
Üzenet a kormánynak
Azoknak, akiknek a részvételére lehet számítani a népszavazáson, elsősorban a felvetett kérdésekben kívánnak vélemény nyilvánítani (59%), míg kisebb részüknél az elsődleges motiváció a kormány politikájának véleményezése (13%). Minden ötödik (19%) potenciális szavazó úgy gondolja egyszerre nyilvánít véleményt a feltett kérdésekben, de egyben a kormány politikájával kapcsolatban is. Tehát a népszavazáson résztvevők harmada (32%) a konkrét kérdéseken túl a kormány politikájáról is akar üzenetet küldeni. A távolmaradás indokai között ezzel szemben éppen az a leggyakoribb indok, hogy ezek a kérdezettek nem óhajtanak véleményt mondani a kormány munkájáról a népszavazás apropóján (27%), vagy a felvett kérdésekben nem akarnak állást foglalni (10%), illetve mindkettő (16%).
Tíz felnőttből nyolc (81%) érzi úgy hogy megfelelően tájékozott, eleget tud a március 9-i népszavazási kérdésekkel kapcsolatban. Az idősebbek és a kisebb településeken élők inkább érzik úgy, hogy tájékozottak a kérdésekben.
A népszavazás eredménye nem lenne kérdéses a mostani szándékok alapján. A tandíj visszavonását az embereknek 75, a vizitdíj és a kórházi napidíj semmissé tételére 76-78 százaléka szeretné . Ha csak a népszavazáson a részvételüket biztosra ígérők körében nézzük ugyanezeket az arányokat, akkor a szavazók 80-82 százaléka vetné el a tandíjak,vizitdíjak és kórházi napidíjak bevezetését.
Mondjon le
A kormány javaslatainak elvetése nemcsak az ellenzéki pártok híveire jellemző. Függetlenül attól, hogy elmennének-e szavazni, vagy sem a szocialista párt támogatóinak 47, 45, 48 százaléka ellenzi a tandíjak és a vizitdíjak és a kórházi napidíjak bevezetését. A biztos szavazó szocialista szimpatizánsok között hasonló arányban (51, 43, 46) vannak a potenciális "igen"-nel voksolók.
A lakosság döntő többsége nem számít arra, hogy a népszavazás után a belpolitikai helyzet alapvetően változni fog (48%), míg minden negyedik felnőtt alapvető változásokra számít (22%). Tízből ketten (19%) arra számítanak, hogy ha nem is alapvetően, de változni fog a belpolitika helyzet a népszavazás következtében.

A magyar felnőttek fele (52%) van azon az állásponton, hogy a kormányfőnek le kellene mondani, amennyiben az igenek győznének a népszavazáson. Tíz kormánypárti emberből egy (14%), míg tíz ellenzékkel szimpatizáló lakosból nyolc gondolkodik így. Csak minden harmadik felnőtt szerint azonban a népszavazási kudarc nem kell, hogy Gyurcsány távozásához vezessen (32%), míg a lakosság 16 százaléka nem tud a kérdésben állást foglalni.
A teljes felmérést itt elolvashatja.