Támogatni a menekülteket
A Boko Haram szervezet végigsöpört a Csád-tó mentén, pusztító hatással a helyiek élelmiszerellátására Nigériában, Kamerunban, Csádban és Nigerben. Mintegy 7 millióan komoly élelmiszerhiányban szenvednek és becslések szerint 2,5 millióan kényszerültek lakóhelyük elhagyására.
Nigéria észak-keleti részén, nem messze Maiduguritól, a FAO ilyen belső menekült családoknak segít élelmiszerigényeik fedezésében, ahelyett, hogy továbbra is az élelmiszersegély szállítmányoktól függnének. A projekthez pénzügyi támogatást nyújtanak Belgium, az ENSZ Központi Szükséghelyzeti Válaszalapja, az Európai Bizottság Humanitárius Hivatala, Írország, Japán, Svédország és Svájc.
A nők egyben méltóságukat is gondozzák
A FAO főigazgatója, José Graziano da Silva a közelmúltban Nigériába látogatott, ahol találkozott olyan nőkkel, akik többek között gorongót termelnek. A FAO-tól kaptak káposzta és egyéb vetőmagot, de a padlizsánt maguk teremtették elő.
Ezek a nők túlélték a Boko Haram támadásait és most a családjaik megélhetését biztosítják. A gorongo azért is ideális számukra, mert folyamatosan terem és kis területen is nagy hozamot garantál.
A gorongóval nem csupán fogaik tisztaságát nyerték vissza, de emberi méltóságukat is, magyarázták. Úgy tűnik, ők már túljutottak az első sokkhatáson és bizakodóan tekintenek a jövőbe.
Kitartó munkájuknak és a támogatásnak köszönhetően, ezek a nők már többletet termelnek, amit a helyi piacon értékesítve a családjuk egészségügyi és oktatási kiadásaira is jut.
Az afrikai padlizsán a kontinens középső részéről származik, onnan terjedt el, főleg Nyugat-Afrikába. A burgonyafélék családjába tartozik, és közeli rokona az általunk is ismert padlizsán, paradicsom és burgonya.
A termés fogyasztható nyersen, főzve, párolva, savanyítva, belefőzik különböző ragukba, vagy a leveleit adják a leveshez. Népszerű elkészítési mód, amikor főzés után pürésítik, majd egy serpenyőben olajon hagymával, főtt babbal és chili paprikával megfuttatják .
A fogsor rendben tartása mellett a hagyományos gyógyászatban torokgyulladás esetén a felforrósított leveleket rágcsálják, míg az összezúzott levelek gyomorbántalmak ellen hatásosak - olvasható a FAO közleményében.