Erdogan most azt üzente Putyinnak az amerikai PBS televízió NewsHour című műsorából, hogy minden elfoglalt területet vissza kell adnia Ukrajnának, még a 2014-ben elfoglalt Krím-félszigetet is.
A harmadik, talán a legnagyobb meglepetést a kazah elnök okozta. Kaszim-Zsomart Tokajev hatalmát az év elején még Putyin csapatai mentették meg egy belső lázadás idején. Azóta viszont Kazahsztán és Oroszország rohamléptekkel távolodik egymástól, több nagyon súlyos konfliktus közepette.
Kazahsztán nagyobb és talán erősebb ország még Ukrajnánál is. Nagyon okosan egyszerre nyit a nyugati hatalmak és Kína felé, így szinte támadhatatlan. Itt nem mondható el, amit Ukrajna kapcsán szívesen emlegetnek az orosz vezetők, hogy a konfliktusok mögött az USA áll. A kínai beruházások olyan mértékűek már, hogy Peking nem engedné meg Moszkvának a térség megtámadását. Tokajev elnök pedig most olyan nyilatkozatot tett a Politiconak, amelyet nem valószínű, hogy csak úgy zsebre vághat Putyin.
A globalizációnak, az egymásrautaltságnak és a nemzetközi szabályokon alapuló rendnek egyszerűen nincs életképes alternatívája. És bár a függőség csökkentésére, valamint az ellenálló képesség javítására tett erőfeszítések teljesen érthetőek – sok esetben észszerűek is – van egy kényes határvonal, amit tiszteletben kell tartani. Mindez ugyanis nem vezethet mindannak a megfordításához, ami az elmúlt évtizedekben lehetővé tette a globális jólétet.
Tokajev végkövetkeztetése mindennek összefoglalásaként, hogy az államok között fennálló nézeteltéréseket minden esetben kommunikációval, konstruktívan szükséges kezelni.