Gyakran ismétlődő kérdések az Unióról

Európa rovattal bővítettük on-line újságunkat. Természetesen eddig is foglalkoztunk az uniós csatalkozással, ám Gazdaság és társadalom illetve Üzleti tér rovatainkon belül, sok más témával együtt. A válogatás a könnyebb kezelhetőség mellett még több idevágó, hasznos cikket jelent! Kezdjük néhány gyakori kérdéssel és az arra megtalált hivatalos válaszokkal!

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Milyen pénzügyi eszközökkel segíti az EU Magyarország tagságra való felkészülését?
(forrás: Külügyminisztérium)
Az EU számos olyan területen nyújt anyagi segítséget, ahol Magyarország önerőből nem tudná időre teljesíteni az uniós elvárásokat. Ez a támogatás a közlekedéstől a mezőgazdaságig, a környezetvédelemtől a közigazgatásig, az igazságügytől a médián keresztül a szociális programokig számos területen jelent hathatós segítséget. Uniós támogatásokból épülhetnek utak, az EU segítheti egy folyó megtisztítását, vagy kedvezményes kölcsönökkel hozzájárulhat a kis- és középvállalkozások uniós tagságra való felkészüléséhez stb. 2000 és 2006 között Magyarország évente mintegy 184 millió euró pénzügyi támogatást kap az Uniótól a három legfontosabb pénzügyi programon keresztül (Phare, ISPA, SAPARD). A Phare program egymaga 88 millió eurót jelentett Magyarország számára 2000-ben. Az 1990 és 2001 között Magyarországnak nyújtott Phare segély mindösszesen 1.114 millió eurót tett ki.

Az EU-s áfakulcsok bevezetése eredményez-e áremelést Magyarországon?
(forrás: Külügyminisztérium)
Az árak jelentős mértékű adót tartalmaznak hazánkban is, mint minden piacgazdaságban. A magyar adórendszer mára megközelítette az Unióbeli elvárásokat. Az utolsó lépést e téren az Unióban nem alkalmazható 0 százalékos kulcs helyett egy 5 %-nál nem alacsonyabb kulcs bevezetése jelenti majd. Ez a gyógyszer, pelenka és tankönyv áraknak kismértékű emelését fogja okozni. A 25 %-os normál ÁFA-kulcsnál magasabb az EU-ban nincs.

A magyar vállalkozóknak euróban kell számolniuk?(forrás: Külügyminisztérium)
Az Európai Unióban 2002. január 1-jén jelent meg az euró a készpénzes fizetési forgalomban. A hazai vállalkozásoknak, amelyek külföldi partnerekkel rendelkeznek, célszerû tehát euróban elkészíteniük árajánlataikat és szerzõdéseiket. Három tagállam azonban kivételt jelent: az angol font, a dán korona és a svéd korona továbbra is érvényben maradt. Az árfolyam-ingadozások miatti kockázatokkal továbbra is számolniuk kell a magyar vállalkozásoknak, igaz, csökkenõ mértékben.

A kis- és középvállalkozók számára milyen pályázati lehetõségek léteznek- milyen szervnél, mikortól és mire lehet pályázni EU-forrásokkal kapcsolatban?
(forrás: Külügyminisztérium)
A GKM pályázatain kívül más tárcák is indítanak olyan pályázatokat, amelyeken kisvállalkozások (is) pályázhatnak. Például: FVM, OM, GyISM. Bővebb információk megtalálhatók internetes honlapjaikon.
Kifejezetten kis- és középvállalkozók számára folyamatban lévő, az EU Phare alapjából társfinanszírozott pályázatokat működtet a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány (pl. a KKV-k együttműködési projektjeihez elnyerhető, vissza nem térítendő támogatás három, gazdaságilag kevésbé fejlett régióban), illetve a Miniszterelnöki Hivatal / VÁTI Területfejlesztési Igazgatóság (együttműködési projektek támogatása az ún. "tükörrégiókban", képzési program).
Az EU Bizottság Többéves Vállalat- és Vállalkozásfejlesztési Programja (MAP) keretében megpályázható forrásokra vonatkozóan az EU Bizottság honlapján lehet tájékozódni.

Mikorra térül meg a csatlakozás előkészületeire fordított összeg?
(forrás: Külügyminisztérium)
A csatlakozás előkészületeire fordított összegek olyan költségek, amelyeket a csatlakozás megvalósulása nélkül is viselnünk kellene. Ez az oka annak, hogy nem beszélhetünk külön “a csatlakozásra fordított összeg”-ről, mert ezeket a csatlakozás nélkül is ki kellene fizetni. A környezetvédelemre, a mezőgazdaságra, a vidékfejlesztésre, az infrastrukturális beruházásokra és egyéb területekre fordított pénzek a magyar gazdaság fellendítését és a lakosság életminőségének javítását célozzák.

Igaz-e az, hogy az euró bevezetése már akkor is érinti a magyarokat, amikor még nem tagjai az EU-nak?
(forrás: Külügyminisztérium)
Igaz. Magyarország legnagyobb külkereskedelmi és gazdasági partnere az Európai Unió, exportunk 76 százaléka oda irányul. Így a magyar exportõrök és importõrök nagyrészt euróban számolnak el partnereikkel. A forint árfolyama is az euróhoz kötött, így arra közvetlen hatással van az euró. Nem is beszélve arról, ha valaki az euró övezet valamelyik országába utazik, akkor közvetlenül kapcsolatba kerül a közös pénzzel. Az euró övezetbe tartozó több ország felkeresése esetén fontos lehet, hogy utazása során immár nem kell átváltási költségekkel számolnia.

Mire költi az EU a legtöbb pénzt?
(forrás: Külügyminisztérium)
Az EU a mezőgazdaságra költi a legtöbb pénzt, költségvetésének kb. 47%-át. A következő legnagyobb tételt az EU gazdálkodásában a Strukturális és Kohéziós Alapokból származó regionális fejlesztést szolgáló pénzek adják, amelyek a kiadások kb. 35%-át teszik ki. A nem-EU tagállamoknak nyújtott kölcsönök és az adminisztratív kiadások a büdzsé kb. 5-5%-át adják.

Csatlakozásunk után mennyi támogatást kapunk az Európai Szociális Alapból?
(forrás: EUKK)
Magyarország tagként 2004 és 2006 között összesen körülbelül 160–180 milliárd Ft támogatásra lesz jogosult az Európai Szociális Alapból. 2007-től az EU-nak új költségvetése lesz; a pontos számok még nem ismertek, de mivel azok kialakítása és elfogadása csak Magyarország egyetértésével történhet, várható a magyarországi szociális támogatások növekedése.

Hogyan alakul Magyarország nemzeti jövedelme a csatlakozás után
(forrás: EUKK)
Okkal feltételezhető, hogy középtávon a strukturális és kohéziós politika keretében nyújtott támogatások hasonló mértékű többlet nemzeti jövedelem növekedést fognak eredményezni Magyarországon, mint amit a jelenlegi EU-tagállamok esetében mértek. Pl. 1994-1999 között a közösségi támogatás 0,6-0,8 százalékponttal emelte a spanyol, portugál, ír és görög gazdaság növekedési ütemét. Spanyolország esetében ez konkrétan azt jelentette, hogy a gazdasági növekedés nagyságának egynegyede ebben az időszakban a strukturális és kohéziós politika támogatásának volt köszönhető. A támogatások eredménye kézzelfoghatónak bizonyult a kis- és középvállalkozások esetében is. 1994 és 1999 között a regionális politika keretében 21 milliárd euró felhasználásának voltak közvetlen kedvezményezettjei a kis- és középvállalkozások. Ez az összeg 750.000 vállalkozásnak nyújtott pénzügyi támogatást és üzleti tanácsokat. A támogatások közel kétmillió munkahely megtartását segítették elő. Becslések szerint a kedvezményezett kisvállalkozási projektek 70%-a egyáltalán nem, vagy csak jóval később valósulhatott volna meg a támogatások nélkül.A csatlakozási tárgyalások eredményeképpen az Európai Unió költségvetése a 2004-2006 közötti időszakban 5,1 milliárd euró (kb. 1200 milliárd forint) összegben vállal kötelezettséget magyarországi támogatások folyósítására. Ebből a strukturális és kohéziós támogatás több, mint 2,8 milliárd eurót (680 milliárd forintot), a mezőgazdasági célú támogatás pedig közel 1,5 milliárd eurót (360 milliárd forintot) tesz ki. A fennmaradó összeg egyéb közösségi politikák támogatását, költségvetési kompenzációt és a közös uniós (schengeni) határvédelem kiépítését szolgálja. Az 5,1 milliárd eurós keret 2004-2006-ra eső időarányos tényleges kifizetése 3,1 milliárd euróra (740 millió forintra) jelezhető előre.

Miben érezhetem a mindennapi életben az EU támogatását?
(forrás: Külügyminisztérium)
A támogatások hatása jól érezhető lesz a közlekedésben. Korszerűsödik út- és vasúthálózatunk, gyorsabban juthatunk el egyik helyről a másikra. Természeti és kulturális értékeink hatékonyabb megóvása vonzóbbá teszi Magyarországot a bel- és külföldi turizmus számára. A támogatott vállalkozások tartós fejlődése hosszú távon is megmaradó munkahelyeket teremt.

Milyen feltételekhez köti az EU a támogatást?
(forrás: Külügyminisztérium)
A támogatási keret kihasználásához megfelelő mennyiségű és minőségű fejlesztési programra van szükség. A programok lebonyolítását átlátható és ellenőrizhető módon kell végezni. Az EU támogatásait nem kell visszatéríteni, de a programok végrehajtásához minden esetben szükség van saját források hozzáadására is.

Forrás: Európai Uniós Közalapítvány, sajtóközpont

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo