Fröccsöntött jelen, nyomtatott jövő, jön az új ipari forradalom

Mi történik, ha a mozgalommá terebélyesedő DIY (Do It Yourself: csináld magad) találkozik a Web 2.0-val, az oda-vissza adatfolyamú, fel- és letöltős internettel? Anderson szerint ez új ipari forradalmat hoz létre. A mikromanufaktúrák korát.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Már készül a jövő - Kép: Gizmag.com

Ezek a kisvállalkozások nyitott forráskódú szoftvereket használva, digitális modellekből, 3D nyomtatókkal gyártják le a termékeiket. Vagyis maholnap mindenkinek a számítógépén lesz egy „make” (gyártani) gomb, amely nyomtatóműhelybe vagy saját nyomtatónkra küldi termékünk digitális tervrajzát. Így egy példányt éppúgy gazdaságos lesz legyártani, mint tízezret vagy egymilliót. A termék terítésében pedig nemcsak a saját honlap segít, de olyan online platformok is, mint az Etsy. Vajon a plasztik-konzumerizmus, e fecskendezett műanyag tárgyak boldog víziója mentené meg recesszióban szenvedő világunkat?

„Tényleg még több plasztikcucc kell nekünk?” – szegezték Andersonnak a kérdést egy tévéinterjúban. A válasz: „Nem tudom.” Anderson mégis makroszintű jelentőséget tulajdonít a „Do It Yourself” (DIY) vállalkozói kultúrának. Az 51 éves, brit-amerikai üzletember úgy érzi, a laptop vezérelte manufaktúra – nemcsak printerekről beszél, hanem robotizált gyártómasinákról is – a gyógyír a fejlett világ dezindusztrializációjának nagyon is valós, bőrünkön érezhető fájdalmaira. Persze nem kizárólag műanyagos gyártásra használják ezeket a gépeket. Vannak fogorvosok, akik ilyen masinával készítenek fogkoronákat, miközben a páciens a rendelőben várakozik. Ha pedig a hajmeresztőbb futurisztikus távlatokat vesszük számításba, a könyv végén a 3D-s eszközök biotechnológiai alkalmazására is kitér a szerző. Valószínű azonban, hogy az első hullámban a garázscégek nagy része plasztiktárgyak gyártására fogja használni az új eszközt.

Gyártás 3D-ben

A harmadik ipari forradalom kezdetét éljük
Egyedi igényekre szabott, bárhol előállítható termékek, leginkább a YouTube-hoz hasonlóan működő energiaellátási hálózatok – ez lehet a harmadik ipari forradalom. Az első ipari forradalom Nagy-Britanniában kezdődött a 18. század végén a szénfűtésű gőzgép feltalálásával és a textilipar gépesítésével. A második a 20. század elején, a tömegtermelés lehetővé válásával köszöntött be. Most sokak szerint a harmadik ipari forradalom kezdetét éljük, amely az egyediségre, eredetiségre és fenntarthatóságra épül. Alapja a nanotechnológia és a megújuló energiák, ezek mellé zárkóznak fel az internet és más új technológiák jelentette lehetőségek.
Az új 3D nyomtatók folyékony műanyaggal – olykor por- vagy lemezszerű matériával – dolgoznak, rétegről rétegre hozzák létre a szoftverrel megtervezett tárgyat. Meglévő testről is készíthető digitális modell 3D szkennerrel. A szoftver rétegekre bontja fel a tárgyat, ezután következik a replikálás. A 3D printer korlátlanul képes bármilyen formát létrehozni átlagosan 45 perc alatt, bár a gyártási idő függ a tárgy méretétől is.

„Anderson azt hiszi, hogy te is egy játékgyártó cég vagy” – jegyezte meg a The Guardian kritikusa. A könyvben felhozott termékpéldák nagy része ugyanis vagy valamiféle játék, vagy gyakorlati értékkel nem bíró hobbi attribútuma.

Néhány fontosabb céges példa: autók a Local Motorstól, hitelkártya-leolvasók a Square-től, okos karóra a Pebble-től. Utóbbi 10 millió dollárt gyűjtött a Kickstarteren a 80 ezer személyre szabási lehetőséggel bíró termékre. 2012 nyarán pedig valaki leleményesen legyártotta otthon egy puska azonosítási sorszámmal ellátott alsó részét, a fegyver többi elemét pedig kereskedelmi forgalomban kapható alkatrészekből rakta össze. Ez a példa már nemcsak azt sejteti, hogy felvirágozhatnak a minigyárak, hanem hogy egyre több terméknél kikerülhető a profi gyártó, sőt a törvények is.

Ha bármilyen környezetbarát, alapanyag-spóroló hatást várunk, az ebben jelentkezhet: a piac által nem igényelt, raktárkészletként porosodó, erőforrásokat pazarló szériás termékeket felváltják az egyedi, saját készítésű darabok. Anderson azonban realista: a méretgazdaságosságnak köszönhetően a fogyasztási cikkek jó ideig tömegtermékek maradnak. Legfeljebb élelmesebb robotkarok gyártják azokat.

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo