Férfiak uralják a világot

Egy most közzétett jelentés szerint az utóbbi 10 év pozitív tendenciája ellenére a legfontosabb pozíciókban még mindig jelentősen alulreprezentáltak a nők.

A világ országai női vezetőinek brüsszeli konferenciáján többek között részt vett Condoleezza Rice is, az Egyesült Államok külügyminisztere, aki beszédében hangsúlyozta, hogy a nők a világpolitikában és döntéshozatalban is egyre nagyobb szerepet kell hogy kapjanak, utalva arra, hogy a különböző válságok és konfliktusok sokkal érzékenyebben érintik az amúgyis kiszolgáltatottabb helyzetben lévő nőket - írja az EUvonal.

A konferenciával egyidőben hozták nyilvánosságra a Bizottság legfrissebb jelentését a nemi esélyegyenlőség európai alakulásáról, mely pozitívumként számolhatott be arról, hogy az utóbbi 10 évben másfélszeresére nőtt a nemzeti parlamentekben a női képviselők aránya, de még így is csak minden negyedik képviselő hord(hat) szoknyát. (1997-ben a képviselők 16%-a, tavaly már 24%-a volt nő.) A mutató pontosan megegyezik a nemzeti kormányok női minisztereinek arányával (24%), míg az Európai Parlament valamivel jobb az aránnyal büszkélkedhet, ahol a képviselők mintegy harmada (31%-a) nő.

Kevesen férnek be a vezető rétegbe

A jelentés elemzi a nők gazdasági döntéshozatalban betöltött szerepét is, ahol még mindig alulreprezentáltak a nők, például az EU mind a 27 tagállamának központi bankjait férfiak irányítják. A nők Európa-szerte a munkavállalók több mint 44%-át teszik ki, ugyanakkor a vállalatvezetőinek tekintett pozícióban lévők (ügyvezető igazgatók, vezérigazgatók, kisvállalkozások vezetői) közül csupán 32% nő. A nők vezető pozíciókban történő alulreprezentáltsága a nagy vállalatoknál még jelentősebb, hiszen a vezető vállalatok igazgatóságának mintegy 90 százaléka férfi. Ez az arány az elmúlt években csak kis mértékben javult.

A nemek közötti megfelelőbb egyenlőség megteremtése a döntéshozatalban elsősorban nemzeti szintű feladat, de az Európai Bizottság a továbbra támogatja a nemi esélyegyenlőség megteremtéséért folytatott erőfeszítéseket, elsősorban a nőknek és a férfiaknak a döntéshozatalban történő részvételével kapcsolatos adatbázis segítségével. A Bizottság idén létre fogja hozni a "Nők a Hatalomban" elnevezésű európai hálózatot, amelynek célja a tapasztalatok és a bevált gyakorlatok kicserélésének előmozdítása a 27 ország között.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo