Európa is embert küldene a Marsra

Az Európai Űrügynökség (ESA) 2033-ra embert küldene a Marsra egy legalább olyan ambiciózus űrprogram keretében, mint amilyet az amerikai kormányfő javasolt az elmúlt hónapban az Amerikai Űrhivatal előtt. Az amerikai testvérénél jóval kidolgozottabb Aurora elnevezésű terv alapelveit 2001-ben hagyták jóvá, részletei a héten kerültek bemutatásra a brit űripar szakemberei előtt Londonban.

Az ESA stratégiája az emberi Mars-misszióhoz szükséges technológiák lépésenkénti kifejlesztését célozza. Az első fázis egy 2007-re esedékes, többször használható űrjármű felépítése, amit egy űrszonda és leszállóegység elindítása követ a Vörös Bolygóra 2009-ben. Ezt egy kétszakaszos misszió követi, mely során anyagmintákat hoznának a Földre 2011-ben és 2014-ben.

2014 és 2018 között egy űrhajó föld körüli pályán történő összeszerelését és új fejlesztésű gyorsító, fékező és landoló rendszerek próbáját tervezik. 2025-re, öt évvel a Bush-terv szerint esedékes amerikai Holdra-szállás után az Aurora program is embert küldene a Holdra, azzal a céllal, hogy tapasztalatokat szerezzenek élettani kutatások és a helyi nyersanyag-kitermelés terén.

Jelenleg kilenc európai ország és Kanada vesz részt az Aurora programban. A költségvetés előzetes becslések alapján 2005 és 2009 közt mintegy 900 millió eurós nagyságrendű lesz. A program vezetőinek egy tavalyi nyilatkozata szerint ha Európa továbbra is meg szándékszik tartani vezető gazdasági és politikai nagyhatalmi státuszát, ki kell vennie a részét az űrkutatásból az olyan űrhatalmak mellett, mint Oroszország, az Egyesült Államok, Japán és Kína.

A New Scientist nyomán


Kapcsolódó anyag:

Bush: Hold, vagy amit akartok

Véleményvezér

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett 

A politikusok, fene nagy étvágyukban, a sportot is bekebelezték.
Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén?

Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén? 

4 csillagos szállodát, stadiont zárnak be?
Halálzóna lett Ukrajna keleti része

Halálzóna lett Ukrajna keleti része 

Hatalmas emberveszteségeket szenvednek el az oroszok.
Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg

Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg 

A blokád lett a háborúk kulcsszava.
Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok

Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok 

Tényleg a demokrácia ünnepe lesz a nap.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo