Enyhülhet az amerikai szigor

Hamarosan nem kell majd levenni a cipőt  és az övet az amerikai repülőtereken a biztonsági ellenőrzési pontokon, 2013-ban pedig remélhetőleg már ismét italt is vihetnek magukkal az utasok.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

 


Kép: sxc

A közeli jövőben az USA repülőterein az utasoknak valószínűleg már nem kell levenniük a cipőjüket és az övüket, amikor áthaladnak repülőtéri biztonsági ellenőrző pontokon - jelentette be Janet Napolitano, az Egyesült Államok belbiztonsági minisztere egy Washingtonban megtartott konferencián. Ugyanakkor továbbra is érvényben maradnak a repülőgépek fedélzetére felvihető folyadékokkal kapcsolatos korlátozások, bár Napolitano nem zárta ki, hogy előbb-utóbb ezeket a szabályokat is felülvizsgálják. Annak ellenére ez a terv, hogy felmérések szerint a terrorizmustól fél leginkább repülés közben az utasok többsége, bár a az emberek egy része nem hisz abban, hogy ezek a biztonsági intézkedések valóban hatékonyak lennének.

Konkrét időpontokat nem közölt, de mint elmondta, az amerikai közlekedésbiztonsági hatóság, a TSA (Transportation Security Administration) szakértőivel előrehaladott tárgyalásokat folytatnak a korlátozások fokozatos enyhítéséről, amit a folyamatosan fejlődő berendezések és vizsgálati módszerek tesznek lehetővé.

A cipőkkel kapcsolatban egyébként nem csak az utasok, hanem már a légitársaságok is egyre több bírálatot fogalmaznak meg. Martin Broughton, a British Airways (BA) elnöke szerint például az amerikai repülőtereken alkalmazott biztonsági intézkedések némelyike teljesen felesleges, s ezeket végre abba kellene hagyni. Broughton úgy véli, nincs értelme levetetni az utasokkal a cipőjüket, s emellett vitathatónak nevezte azt a gyakorlatot is, amely során egyenként átvizsgálják a hordozható számítógépeket. A BA első embere szerint az Egyesült Államokba érkező járatok esetében megszigorodtak a biztonsági ellenőrzések, miközben az amerikai hatóságok saját, belföldi járataikon nem követelnek meg hasonló szigort.

Ugyancsak sokan nehezményezik a 2006-ban bevezetett, hírhedt „folyadék-rendeletet" is, mely a légi utasok jelentős részének sok bosszúságot okoz. A folyadékokon kívül ugyanis a krémek, zselék, dezodorok, sőt, még a lágy sajtok és a lekvárok is tiltólistára kerültek. Az uniós tagállamok már idén áprilisban enyhíteni szerettek volna a jelenlegi előíráson, amely értelmében legfeljebb 100 milliliteres kiszerelésben, összesen 1 liternyi folyadékot lehet a kézipoggyászba tenni. A korlátozás részleges feloldásának célja az lett volna, hogy a harmadik országok repülőterein található vámmentes üzletekben vásárolt italokat ne vegyék el az EU területén átszálló utasoktól.  Több tagállam azonban tiltakozott a részleges enyhítés ellen, mert az szerintük csak zavart okozott volna az utasok körében, mert egyszerre több különböző szabálynak kellett volna megfelelniük. Az Európai Bizottság (EB) ezért úgy döntött, hogy legkorábban csak 2013-ban lehet feloldani a korlátozást, addigra ugyanis várhatóan rendelkezésre állnak majd a folyadékok átvizsgálásához szükséges új biztonsági berendezések.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo