Engedjük szabadon a tudást!

Az unió vezetői legutóbbi találkozójukon javasolták, hogy a "négy szabadság elvét" egészítsék ki, hogy az EU a személyek, a termékek, a szolgáltatások és a tőke mellett a versenyképesség fokozása érdekében szavatolja a tudás szabad áramlását is.

"Az ötödik szabadság megteremtésével a tagállamoknak és az EU-nak meg kell szüntetnie a tudás szabad áramlása előtt álló akadályokat" - jelentették ki az unió tagállamainak állam- és kormányfői rendes tavaszi (2008. március 14.) találkozójuk után egy közleményben. A kezdeményezés részeként az EU elkötelezte magát arra, hogy tovább ösztönzi és támogatja a kutatók, tudósok, tanulók és egyetemi professzorok határokon átnyúló mobilitását, valamint elősegíti a munkaerőpiacok és a felsőoktatási rendszerek mobilitást segítő modernizálását is. (Egyelőre még a négy szabadság áramlás sem teljes, hiszen a munkaerőáramlás korlátozott, sőt Magyarország Brüsszel szerint a lex Mol alapján a tőke szabad mozgását is akadályozza.)

Az aktuális mutatók szerint az unió átlagosan a GDP 1,84 százalékát fordította kutatásra 2006-ban, ami megegyezik a 2004-es és a 2005-ös év mutatójával, de ez továbbra is messze elmarad a 2010-re kitűzött 3%-os céltól. A legjobban ebben a tekintetben is az északi államok teljesítenek, Svédország 3,82 százalékkal, Finnország 3,45 százalékkal dicsekedhet, őket követi Németország, Ausztria és Dánia, ahol a K+F kiadások mind meghaladják a GDP 2 százalékát. A legrosszabban e tekintetben Ciprus, Románia, Bulgária és Szlovákia teljesít, amely országokban  0,5 százalék alatti a K+F támogatása. Magyarország esetében ez az arány a nemzeti össztermék pontosan egy százaléka, amely eredménnyel a középmezőnyhöz tartozunk.

Hasonlóan nagy különbségeket mutat a tudósok és mérnökök aránya a a tagállamokban, amely 7,9 százaléktól (Belgium) 2,7 százalékig terjed (Portugália), Magyarország szintén valahol középen helyezkedik el 4,2 százalékkal.

Bár a K+F-re fordított pénzek önmagukban nem jelzik egyértelműen, hogy egy tagállam milyen mértékben járul hozzá az unió gazdasági versenyképességének javításához, az mégis intő jel, hogy ez a gyakorlatban mennyire elmarad a kitűzött céloktól. Miután számos ország szembesül jelentős kihívásokkal ezen a téren, a tagállamok felkérték a Bizottságot, hogy készítsen átfogó elemzést a témáról.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo