A politikusok sajtótájékoztatójukon elmondták, hogy mielőbbi vezetőváltást szorgalmaznak, s ehhez kérik a koalíciós partner, az SZDSZ és az ellenzék támogatását is. John Emese, az SZDSZ frakcióvezetője egyelőre nem kívánt állást foglalni a koalíciós partner javaslatáról. Csupán annyit közölt, hogy szerinte ötpárti egyeztetésre van szükség az ügyben. Hozzátette, hogy nem össze-vissza kell cselekedni, hanem a Főpolgármesteri Kabinet által hétfőn kijelöltek mentén kell haladni, s ennek az útnak első állomása a BKV felügyelőbizottságának (fb) jövő heti ülése.
Bizalmi válság
Burány Sándor kifejtette, hogy álláspontjukat az MSZP budapesti elnökségének csütörtöki rendkívüli ülésén elhangzottak és a BKV fb MSZP-s tagjaival folytatott megbeszélés alapján alakították ki. Mint mondta, támogatják Hagyó Miklós főpolgármester-helyettesnek a végkielégítési ügyek kivizsgálására tett erőfeszítéseit. Hozzátette: az MSZP kezdeményezi, hogy országosan vizsgálják felül az állami és önkormányzati cégek felső vezetőinek szerződéskötési gyakorlatát.
Steiner Pál emlékeztetett rá, a fővárosi szocialisták már másfél hónapja felvetették, hogy a BKV vezetésében kialakult bizalmi válság tovább már nem kezelhető. Ez a bizalmi válság ugyanis már veszélyezteti a BKV működésének stabilitását. Felhívta a figyelmet arra, hogy a BKV fb július végi ülésén az MSZP által delegált tagok kezdeményezték a végkielégítési szerződéseknek és a kifizetési gyakorlatnak az átfogó vizsgálatát, az ügy nyilvánosságra hozatalát. Javaslatukkal azonban kisebbségben maradtak, mivel az SZDSZ és a BKV-dolgozók képviselői nem támogatták azt. A frakcióvezető kitért arra, hogy az általuk javasolt vezérigazgató-váltásról Hagyó Miklós és Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettesek közös előterjesztésében dönthet az önkormányzat gazdasági bizottsága. Úgy vélte, hogy szerinte Ikvai-Szabó Imrét ez ügyben felelősség terheli azért, mivel a fővárosi cégek pénzügyi kapcsolataiért - amelynek részét képezik a mérlegbeszámolók és a végkielégítések is - ő a felelős.
Miért nem tudott róla?
Kérdésekre Burány Sándor leszögezte, ha Kocsis István BKV-vezérigazgató egy év alatt nem szerzett tudomást egy ilyen súlyú ügyről, a végkielégítési problémákról, akkor azt súlyosan aggályosnak tartja. Ha pedig tudomást szerzett, de eltitkolta, azt még inkább. Steiner Pál szerint nincs koalíciós felszültség ez ügyben, mert a cégek irányítási gyakorlatát korábban rögzítették a koalíciós szerződésben, s e szerint kell ezt a vezetési válságot is megoldani. Megjegyezte, hogy a koalíciós szerződés alapján a BKV igazgatósági és felügyelőbizottsági elnökét egyaránt az SZDSZ delegálta. A frakcióvezető hangsúlyozta, hogy a BKV-nál az ügyek nem mehetnek így tovább, teljes körű vizsgálatra van szükség a végkielégítések gyakorlatáról és a különböző juttatásokról.
Burány Sándor utalva arra, hogy az általuk bejelentettek nem ismeretlenek a koalíciós partner előtt sem, kifejezte azt a reményét, hogy a rendezési folyamat - amelynek pontos menetrendjéről a jövő héten tárgyal a városvezetés - mielőbb lezajlik. Megjegyezte, hogy ha a menedzsment és az fb minden tagja támogatta volna felvetésüket, már régen tisztázhatták volna a végkielégítések ügyét. John Emese az MTI-nek cáfolta, hogy az MSZP előzetesen jelezte volna nekik ezt a lépését. Lakos Imre (SZDSZ) közlekedési tanácsnok elmondta, hogy az SZDSZ-frakció a jövő héten tárgyal a BKV-nál kialakult helyzetről, a végkielégítési ügyről. Személyes véleménye szerint az igazgatósági és a felügyelőbizottsági poszton is változtatásra volna szükség.
Kocsis István pályázat útján, tavaly szeptembertől látja el a vezérigazgatói feladatokat a BKV-nál. Kinevezését a várost vezető koalíció mellett az ellenzék egy része is támogatta.