Elfeledett sportágak: amikor még emberre is lehetett horgászni

Azt gondolnánk, hogy a látványos extrém sportok és kihívások kora egyidős a modern technológiával, pedig nem ez a helyzet, elődeink is kitaláltak – sőt a közelmúltig űztek is – olyan sportágakat, amelyek mai szemmel furcsának vagy éppen kegyetlennek tűnnek. Ezekből válogattunk néhányat Edward Brooke-Hitching brit publicista gyűjteményének segítségével.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sportszerető nemzet a magyar: kis hazánkban milliárdokat áldoznak nemcsak a társasági adóból kedvezményezett látvány-csapatsportokra, hanem már a számítógépes játékok bajnokságára is. Amíg a virtuális sport (vagy e-sport) viszonylag új találmány, addig a „hagyományos” látvány-csapatsportok mai formájukban jellemzően alig száz éve alakultak ki. Kevesen vannak azonban tisztában azzal, hogy a 19 század végén és a huszadik század elején olyan bőségben teremtek a látványosabbnál látványosabb sportágak, mint manapság a kriptovaluták és őrült online kihívások. Ezek közül azonban a legtöbb mára már kikopott a köztudatból. A most következő összeállításunkban ezeknek az elfeledett – és őszintén szólva gyakran nem ok nélkül lapátra került – sportoknak állítunk emléket.

Itt az új milliárdos biznisz
Bár kevesen ismerik el legitim sportként a videojáték-versenyeket, az úgynevezett e-sport ma már világszerte számos hagyományos sportnál is nagyobb üzlet: az egyik idei bajnokság közvetítési jogáért többet fizettek, mint amennyibe a foci-Eb közvetítése került az MTVA-nak. Magyarországon, úgy tűnik, az állam és a hagyományos sportklubok lesznek a legjelentősebb szereplők a feltörekvő ágazatban.
Amikor a golf csapatjáték volt

Az első világháborúban sok új haditechnikai eszközt próbáltak ki, köztük talán máig a két legfontosabb a gépkocsi és a repülőgép. A francia hadszíntéren nemcsak legendás légi ütközetekre (ún. dogfight) került sor, hanem első alkalommal bombázásokra is, amikor a pilóták a törékeny kétfedeles gépekből kézzel dobálták ki a bombákat. Ennél lényegesen békésebb bombázások zajlottak az Egyesült Államok golfpályájáin a húszas–harmincas években: ekkoriban terjedt el ugyanis a repülőgépekről játszott léggolf. Ennek lényege, hogy a pilótának egy előre megszabott magasságból kell a luk közelébe ejteni a labdát a pálya felett elszálló repülőgépről, majd egy lent várakozó kollégának kell „hagyományos” módon ütővel bevégeznie a folyamatot. Első alkalommal a sportot a Long Island-i Old Westbury Golf Clubban mutatták be, és a sport rövid idő alatt hatalmas népszerűségre tett szert, bár kevesen játszották. A golf már akkor sem tartozott a népsportok közé, a költségeket még egy repülőgéppel megfejelve érthető, hogy a gazdasági válság idején hamar kiment a divatból. Az igazi műértők azonban még a harmincas–negyvenes években is hódoltak ennek az élvezetnek, akkor már az volt a divat, hogy az egyes teljesítendő golflyukaknak minél nagyobb távolságra kell lenniük egymástól. A rekorder egy texasi golfmeccs volt, ahol a kezdő lyuk és az utolsó zászló csaknem háromszáz kilométerre volt egymástól.

Természetesen a gépesítés csodáiból az autó sem maradhatott ki. A klasszikus autóversenyek valószínűleg unalmasnak tűnhettek az autós póló feltalálóinak (a lovaspóló mintájára). Mint azt a Miami Herald egyik 1924-es lapszámában nyilatkozta egy résztvevő, ebben a sportágban a frontális karambol a legjobb taktika.

Rossz idők voltak az állatoknak

Mivel akkoriban még az állatok jogaiért viszonylag kevesen álltak ki, a vadászat viszont népszerű kedvelés volt, érthető módon gyakran összekapcsolták a különféle szabadidős időtöltéseket. Ma már valószínűleg senkinek sem jutna eszébe, hogy a spanyol bikaviadalokon páncélozott autókkal szemben álljanak ki a bikák, vagy hogy egy macskát egy hordóba zárjanak, azt addig üssék, amíg az állat eszét nem veszti a rémülettől, akkor pedig kiengedik, és botokkal üldözik. Ezt a dán népsportot végül beszüntették a cicák nagy örömére. Persze nem csak az elmúlt századokban dívtak az állatkínzással felérő sportágak: a polipbirkózást 1947-ben említik először az amerikai újságokban, 1963-ban Washingtonban azonban világbajnokságot is rendeztek a búvároknak és nyolckarú ellenfeleiknek.

Döntött a bíróság: a bridzs nem sport
De az embereket is a tűrőképességük határáig feszítették. Az egyik ilyen volt az „emberhorgászat”, egy 19 század végén divatossá vált ausztrál sportág. Ebben egy erős madzagot kötöttek egy jól úszó emberre, míg az ellenfele a madzagnál fogva próbálta meg kirángatni őt a vízből. Egyenlőtlen küzdelemnek hangzik, de a legtöbbször a „hal” nyert – már ha hihetünk a korabeli híradásoknak. A „horgász” ugyanis csak a madzagot foghatta, a halnak azonban bármilyen ellenakció megengedett volt, például ha sikerült elharapnia a zsineget, akkor automatikusan nyert. A legtöbb résztvevő ezért hegyesre reszeltette a fogát – már ha hihetünk a korabeli történeteknek, amelyeket Edward Brooke-Hitching brit publicista gyűjtött össze, aki ötvennél is több „különc” sportágat mutatott be.

Bébiboksz

A sportot fiatal korban kezdték: a bokszot például az Egyesült Államokban háromévesen. Az ún. „toddler-boxing” (totyogós boksz) résztvevőinek 15 kilogrammos súlycsoportban kellett indulniuk, ilyen versenyeket egyébként az USA Haditengerészete is rendezett. Persze itt ritkák voltak a sérülések – nem úgy, mint a jégteniszben, a korcsolya és a tenisz kombinációjában. Az 1927-ben, a New York-i Madison Square Gardenben bemutatott meccsek során több résztvevő is bokatörést szenvedett egy páros játékban.

Mindez azonban semmiség az olyan, igazán extrém sportokhoz képest, mint a hőlégballonos távolugrás. Ebben a sportágban a sportolóra erősített hőlégballon és a szél segítségével akár 20-30 méter magasban, több száz méteres ugrásokat is végrehajtottak a versenyzők, akik apró homokzsákocskák ledobálásával tudták szabályozni a magasságukat, illetve biztonsági hálóként egy derekukra kötött kötéllel egy társuk szaladt alattuk a földön. Ez a sportág azonban az elektromos távvezetékek megjelenésével sokat veszített a varázserejéből: 1927-ben London mellett egy ballonugró megpróbált átugrani egy nagyfeszültségű vezetéket, de beleakadt a kábelbe, és amikor a kezével lenyúlt, hogy kiszabadítsa magát, halálos áramütés érte. Pedig bizonyos sportágakban már akkor is törekedtek a sportolók biztonságára: ilyen volt például a pisztolypárbaj. A klasszikus verzióval ellentétben ezt viaszgolyókkal rendezték, hiszen a gyakran halálos kimenetelű lövöldözés megnehezítette volna az utánpótlás-nevelést.

Nem mindig az adrenalin

Persze voltak kevésbé veszélyes, ám látványos sportágak is. Az egyik ilyen a síbalett volt, ami a téli sportok és a tánc egyik legfurcsább kombinációját eredményezte. Ez a sportág nagy népszerűségre tett szert Kanadában és az USA-ban az 1980-as években, még világbajnokságot is rendeztek, de az olimpiai számok közé nem engedték be. Nem úgy, minta hordóugrást, ami az 1904-es St. Louis-i olimpián a gátfutás része volt: itt nem gátat kellett átugrania a versenyzőknek, hanem az ötven méterenként elhelyezett hordókon kellett fejjel előre átugraniuk. Persze az 1904-es játékok más szempontból is bizarrnak minősültek, olyan sportágakban is lehetett indulni, mint például a bagóköpés vagy a zsákban ugrálás, amelyek ma már nehezen férnének bele az olimpiai keretbe.

Nem is mindig az adrenalin dominált a sportokban: Franciaországban például a gyorsasági versenyek ellenpéldáját is megrendezték, a motorkerékpárok lassúsági versenyét. Ebben a versenyben az győzött, aki a leglassabban teljesítette a távot úgy, hogy nem tette le a lábát, és a motorja sem fulladt le.

A halaskosár-futás is inkább látványosság volt, mint életveszélyes sportág: a hagyomány a londoni Billingsgate kerületéből származott, az ottani 17. századi halpiaci futárok versenyéből fejlődött ki. A részvevőknek húsz darab egymásra rakott (teli) halaskosárral kellett végigszaladniuk a pályán, úgy hogy egyetlen kosár vagy hal sem pottyanhatott le. Ez a dicsőséges tradíció még abból az időből származott, amikor a teherhordóknak a lehető leggyorsabban és a lehető legtöbb friss halat kellett eljuttatniuk a kikötő halászhajóktól a londoni boltokig. Sajnos a tradíciónak néhány éve vége szakadt, amikor a billingsgate-i halászkikötőt 2012-ben végleg bezárták.

Persze nemcsak elődeink találtak fel őrült sportokat, mi sem maradunk el tőlük. Sorozatunk következő részében a kortárs látványosságokat vesszük szemügyre, mert, mint látni fogjuk, van élet az extrém vasaláson túl is.

 

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo