Botrányos költségtérítések: büntetnek a szavazók

Példátlan arányban fordultak el egy vasárnapi kimutatás szerint a brit választók a nagy parlamenti pártoktól az utóbbi évtizedek legnagyobb belpolitikai botrányát kavaró képviselői költségtérítési ügy nyomán.

A The Daily Telegraph, a legnagyobb brit jobboldali napilap, valamint vasárnapi testvérlapja, a The Sunday Telegraph leleplező riportsorozatban közli immár tíz napja, hogy a kormányzó Munkáspárt és az ellenzéki Konzervatív Párt - sőt egyes esetekben a harmadik legnagyobb parlamenti erőt alkotó Liberális Demokraták - alsóházi képviselői milyen képtelen indokokkal nyújtottak be költségtérítési igényeket az elmúlt években.

Várárok, helikopter-leszálópálya 

A hivatalos képviselői elszámolások között szerepelt például az egyik tory törvényhozó vidéki birtokát körülölelő "várárok" tisztításának költsége. Előfordult a visszatérítési számlák között helikopter-leszállóhely kialakítása, és akadt olyan képviselő, aki fürdőszobai bojlerének javíttatására igényelt vissza több ezer fontot, azzal az indokkal, hogy a készülék "túl forróra" melegítette fel fürdővizét.ű

A legnagyobb összegeket - esetenként több tízezer fontot - azonban a képviselői lakásként bejelentett ingatlanok felújítási, bútorozási, felszerelési költségei után számolták el a parlament tagjai. Egyes esetekben kiderült, hogy vidéki nyaralókról, illetve hozzátartozók lakásairól van szó, és előfordult, hogy a közköltségen renovált ingatlant a felújítás után a képviselő több százezer fontért eladta.

Az ügy kipattanása után Gordon Brown miniszterelnök és David Cameron, a Konzervatív Párt vezére és kormányfő-jelöltje egyaránt nyilvánosan elnézést kért. Ezzel azonban a jelek szerint már nem tudták elejét venni a fő pártokba vetett választói bizalom súlyos mértékű eróziójának.

Inkább a kis pártok

A The Independent on Sunday - a legnagyobb liberális vasárnapi brit lap - megbízásából elvégzett, vasárnap közölt országos kimutatás szerint jelenleg a választásra jogosultak 40 százaléka nem hajlandó a három nagy parlamenti párt egyikére sem voksolni. Ezen belül 23 százaléknyian "valószínűtlennek" mondták részvételüket a következő választásokon, ami a hasonló nagy-britanniai felmérések történetében példátlanul magas arány.

A válaszadók 17 százaléka közölte, hogy a parlamenten kívüli kis pártokat fogja támogatni, például a Zöldeket, vagy az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártját (UKIP), amelynek első számú politikai programja a brit EU-tagság feladása. 

A költségtérítési botrány kipattanása óta elvégzett más közvélemény-kutatások is kimutatták már, hogy - éppen a júniusi európai parlamenti választások előtt - meredeken zuhan a fő pártok támogatottsága.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo