Becenevek: kicsim vs. Lajos

Mi alapján adnak becenevet egymásnak a párok? Melyek a tipikus visszatérő, párkapcsolatokon átnyúló becézések, és egyáltalán: mik a legszimpatikusabb becenevek jelenleg? 1600 társkereső vallott párkapcsolati becézési szokásairól a Randivonal.hu felmérésében.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Míg a férfiak többsége – és leginkább a 40 év alattiak – jellemző tulajdonság alapján választ nevet a párjának (mint például a kicsim vagy a huncutka), addig a nők – főleg az idősebb korosztály – inkább a keresztnevükön szólítják kedvesüket. Abban azért nagyjából mindenki egyetértett, hogy a becenév használata partner- és helyzetfüggő, ugyanakkor segít közelebb kerülni a társukhoz, amitől sokkal intimebb lesz a kapcsolat.

A felmérésben részt vevők többsége szereti becézni a párját, és azt is szeretik, ha a másik ilyen formán kedveskedik nekik. A felsőfokú végzettséggel rendelkezők azonban a többiekhez képest nagyobb arányban tartják erőltetettnek a becézést, és inkább kerülik azt.

Progresszív Halacska és Vikingem
Fotó: freeimages.com

Mit szeretünk, és mit nem?

A leggyakrabban használt – és leginkább elfogadott – becenevek a „drágám” és az „édesem”, őket követi a „szívem” és a „kicsim”. Nem túl eredeti elnevezések, és vigyázzunk is velük, mert minden negyedik társkereső ki nem állhatja ezeket. Ha már nagyon választanunk kell, a „szívem” a leginkább elfogadott az előzőek közül.

Munkahelyi szerelem: házi nyúlra is lőhetünk
Szokták mondani, hogy a szerelem mindent legyőz. Ha azonban egy zord főnök és pletykás kollégák állítanak elé akadályt, jobb, ha inkább nagyon is tudatosan teszünk azért, hogy mind szakmai, mind magánéleti fronton happy end legyen a munkahelyen szövődött szerelem vége.
Igen csak megosztók az állatneves becézések. Nagyjából ugyanannyian szeretjük és használjuk szívesen a „nyuszikám”, „cica”, „mókuskám”, „mackó” vagy egyéb, gyakran kicsinyítő képzővel ellátott állatneveket, mint ahányan irtózunk tőle – derült ki a Randivonal.hu felméréséből. Közülük a „cica” és a „nyuszi” a legkedveltebbek, ugyanakkor ezeket tartják legidegesítőbbnek is a legtöbben, úgyhogy vigyázzunk velük: gyakoriak bár, de sok ember számára egyáltalán nem szimpatikusak.

Mások előtt

A kutatás kíváncsi volt arra is, hogy mások előtt vajon mennyire kezeljük diszkréten egymás becenevét. A férfiak és a nők többsége is csak a keresztnevén beszél róla vagy szólítja a párját társaságban, akár ott a másik, akár nincs. Ugyanakkor a férfiaknál gyakrabban előfordul, hogy a becenevén is megemlítik kedvesüket, ez főleg a fiatalabb, 30 alatti korosztályra jellemző.

Egyedi becenevek

A társkeresők többsége mindig az adott kapcsolathoz illő, egyedi nevet ad párjának. Az alacsonyabb iskolai végzettségűeknél azonban gyakrabban fordul elő, hogy olyan becenévvel illetik aktuális párjukat, mint ahogy korábban exüket is hívták.

Végezetül néhány kreatív becenév, amiről beszámoltak a kutatásban részt vevők: Kisbakter, Hangyóca, Progresszív Halacska, Turcsi, Bubulina, Pihe, Vikingem.

Mivel érdemes készülni Valentin-napra? Meglepődnél az eredményen
A romantikus vacsora tuti tipp, a virággal kettő az egyhez az esélyed, a városi séta vagy otthoni összebújós filmnézés is bejöhet. A Picodi elemzőinek segítségével a Valentin-napi vásárlási és ajándékozási preferenciák nyomába eredtünk.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo