A kormánykoalíció felbomlásának értelmezése két részre osztja a lakosságot. Tízből két (18%) embernek nincs kialakult véleménye a kormánykoalíció felbomlásáról. De azok között, akik rendelkeznek véleménnyel nagyjából egyenlő arányban vannak, akik ezt egy valódi váltásnak tekintik és azok, akik azt gondolják, hogy csak egy megrendezett színjátékot látunk.
Tíz felnőttből négy gondolja úgy, hogy az SZDSZ lépése valójában egy ilyen politikai színjáték része, és szó sincs igazi szakításról, míg gyakorlatilag ugyanennyi vannak azon az állásponton, hogy a szakítás a két párt valódi eltávolodását jelenti egymástól. (Kattintson a részletekhez!)
További szerepek
Az SZDSZ jövőbeli konstruktív ellenzékként való politikai szereplését nagyon kevesen tudják elképzelni - ezt a lehetőséget tíz megkérdezettből mindössze ketten prognosztizálják. Ez az arány nem igazán különbözik a társadalom különböző csoportjainál - az MSZP támogatóinak is csupán a negyede (27%) várja azt, hogy eddigi koaliciós partnere ellenzékként fog a parlamentben viselkedni.
Előre hozott választásokat
A kialakult helyzetben a lakosság több mint fele szerint az lenne az ország érdeke, hogy mielőbb új választásokat írjanak ki (56%), míg minden harmadik lakos (31%) azon a véleményen van, hogy az MSZP-nek kell végigvinnie a kormányzást ebben a ciklusban. A lakosság leginkább azt tartja valószínűnek, hogy még 2010 előtt új választásokat fognak kiírni (32%), de majdnem ugyanennyien (30%) gondolják azt realitásnak, hogy Gyurcsány vezette kisebbségi kormányzás lesz a következő választásokig.