Az amerikai törvényhozás korlátozná a külföldi IT forráskihelyezéseket

Úgy tűnik még az Egyesült Államok sem idegenkedik a globalizációellenes gazdaságpolitika gondolatától, ha vélt vagy valós érdekei úgy kívánják. Nem kevés vitát kavartak az amerikai törvényhozás arra irányuló törekvései, hogy csak korlátozott mértékben lehessen igénybe venni külföldi cégek technológiai szolgáltatásait. Az amerikai informatikai forráskihelyezés fő célországa eddig India volt: az indiai szoftverszolgáltatások exportjának 70 százalékát az Egyesült Államok köti le.

Egyes becslések szerint az Egyesült Államokban egy cég 60 százalékos költségmegtakarítást érhet el, ha indiai IT szolgáltatásokat vesz igénybe. A kongresszus június elején olyan rendeletek kidolgozását vette fontolóra, amelyek munkavállalási vízmuhoz kötnék a külföldi cégek amerikaik részére nyújtott szolgáltatásait. Egy republikánus képviselő azt is indítványozta, hogy a nagyobb biztosítótársaságokra bevallási kötelezettség háruljon arra vonatkozólag, hogy informatikai szektoruk mekkora részét bízzák Amerikában dolgozó külföldiekre.

Mindemellett öt állam tervezi olyan törvények bevezetését, amelyek kifejezetten megtiltják, hogy kormányszervek bármelyik fejlődő ország IT szolgáltató cégével szerződést kössenek. "Még ha nem is fogadják el ezeket a törvényeket, egy átlagos amerikai cég kétszer is meg fogja gondolni, hogy helyezzen-e ki több munkát Indiába vagy bárhova máshova" - írja a Business Week.

Az indiaiak a szabadkereskedelemre hivatkozva helyezkednek védekező pozícióba: India maga is megnyitotta a piacát az amerikai árucikkek és szolgáltatások előtt, ezért Washington igazságtalanul emelne föl protekcionista korlátokat, tolmácsolja a lap a legnagyobb indiai szoftvercég, az Infosys Technolgies Inc. vezetőjének véleményét. India szoftverszövetsége, a Nasscom igyekszik lobbierőként fellépni az ügyben Washingtonban, míg az indiai kormány a nagykövetségein keresztül próbál tiltakozni az amerikai protekciponista politika ellen. Arról próbálják meggyőzni az amerikai vezetőket, hogy az együttműködéssel mindkét fél nyer. A Nasscom vezetője szerint míg India 6,75 milliárd dollár értékben ad el szoftveres szolgáltatásokat az Egyesült Államoknak, az amerikai gazdaság ennek két és félszeres megtérülését látja a hardver- és szoftvereladások, megtakarítások és a külföldi munkavállalókra kirótt adók révén. Emellett az indiai IT ipar az amerikai cégeket globálisan is versenyképessé teszi.

Arra a vádra, hogy a külföldi forráskihelyezés az amerikai foglalkoztatási arány rovására történik, az indiai oldal válaszként azt hangsúlyozza, hogy egy ellenkező irányú folyamat is megfigyelhető: a három legnagyobb indiai IT vállalat egyre több amerkai munkaerőt alakalmaz, például csak New Jersey államban az utóbbi négy évben 1600 ilyen munkahely született. Azt nem tudni pontosan, hogy ugyanígy mennyi szűnt meg, de egy nagyobb cég akár több ezer más országban élő munkást is alkalmazhat outsourcing kereteiben.

A Business Week nyomán


Kapcsolódó anyagok:

Outsourcing: ha mások jobban megoldják

Véleményvezér

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa 

A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.
Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo