Árt-e a mobil vagy nem? Amióta létezik, vitatkoznak rajta

Régi, de máig vitatott kérdés: káros-e egészségünkre a mobiltelefon? Német tudósok szerint nem, de bizonyosat nem tudunk, elővigyázatosság mindenképpen ajánlott.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

 

Sarah Driessen, az aacheni Elektromágneses Kutatóközpont munkatársa és Matthias Wuschek, a deggendorfi Műszaki Főiskola tanára hangsúlyozzák: a mobil nem “sugároz”, azaz nem bocsát ki radioaktív, adott esetben rákkeltő sugarakat, mint pl. egy röntgenkészülék.

Pixabay

A telefon elektromágneses hullámokat kelt, amelyeknek nincs olyan energiája, amely érintheti a szervezetet. Ugyanakkor bizonyított, hogy ezek a hullámok bizonyos mennyiség felett felmelegítik a szöveteket, így árthatnak.

Azt, milyen kihatással lehetnek ezek a hullámok az emberi szervezetre hosszú távon, még nem tudjuk, hiszen a mobilok tömeges elterjedése viszonylag új jelenség. Nem lehetetlen, hogy tartós használatuk a későbbiekben vezethet egészségkárosodáshoz, mint érzékenység elektromos hatásokra, alvászavar és egyebek. Ezért bizonyos óvatosságot a szakemberek mindenesetre ajánlanak.

Törvényileg korlátozott, mennyi magasfrekvenciás hullámot bocsáthat ki a mobil, amelyet fejünk még veszély nélkül elviselhet.

Ezt az értéket a gyártónak minden készülékénél meg kell adnia. Azaz: nem mindegy, ki mennyit és hogyan telefonál. Aki füléhez szorított mobilján órákon át tárgyal, sokkal több mágneses hullám-energiának van kitéve, mint az, aki naponta csak néhányszor veszi ki a zsebéből, vagy veszi fel az asztalról készülékét.

A telefonunkkal kelünk és fekszünk
A telefonunkkal a kezünkben kezdődik és ér véget minden hétköznapunk, mégis mindössze a magyarok 29 százaléka tartja magát telefonfüggőnek – derül ki a Huawei megbízásából 12 európai országban, köztük Magyarországon készített kutatásból. Az Ipsos által végzett felmérés szerint a magyarok több mint fele a vécére is gyakran az okoskütyüjével megy.
Hasznos a teljesen biztonságos telefonálás szempontjából, ha mobilunkat nem a fejünkhöz szorítjuk, hanem fejhallgatóval kommunikálunk. A hullámok annál erősebben jelentkeznek, minél rosszabb az összeköttetés és nagyobb a telefon teljesítménye.

Törekedjünk ezért minél jobb kapcsolatra és bonyolítsuk a forgalmat lehetőleg WLAN-on, helyi hálózaton, hiszen akkor kisebb energiára van szükség, a hullámoknak csak a routerhez kell eljutniuk.

Tudni kell, hogy telefonjaink bekapcsolt állapotban éjszaka is kommunikálnak, amikor alszunk, hiszen befutnak üzenetek, frissülnek alkalmazások. Ezért ne tegyük a készüléket éjjelre a fejünk mellé – s a legjobb, ha kikapcsoljuk, vagy repülő-üzemmódba tesszük – az ébresztő jelzés ismeretesen akkor is működni fog.

(Forrás: Der Spiegel).

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo