Árt-e a mobil vagy nem? Amióta létezik, vitatkoznak rajta

Régi, de máig vitatott kérdés: káros-e egészségünkre a mobiltelefon? Német tudósok szerint nem, de bizonyosat nem tudunk, elővigyázatosság mindenképpen ajánlott.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

Sarah Driessen, az aacheni Elektromágneses Kutatóközpont munkatársa és Matthias Wuschek, a deggendorfi Műszaki Főiskola tanára hangsúlyozzák: a mobil nem “sugároz”, azaz nem bocsát ki radioaktív, adott esetben rákkeltő sugarakat, mint pl. egy röntgenkészülék.

Pixabay

A telefon elektromágneses hullámokat kelt, amelyeknek nincs olyan energiája, amely érintheti a szervezetet. Ugyanakkor bizonyított, hogy ezek a hullámok bizonyos mennyiség felett felmelegítik a szöveteket, így árthatnak.

Azt, milyen kihatással lehetnek ezek a hullámok az emberi szervezetre hosszú távon, még nem tudjuk, hiszen a mobilok tömeges elterjedése viszonylag új jelenség. Nem lehetetlen, hogy tartós használatuk a későbbiekben vezethet egészségkárosodáshoz, mint érzékenység elektromos hatásokra, alvászavar és egyebek. Ezért bizonyos óvatosságot a szakemberek mindenesetre ajánlanak.

Törvényileg korlátozott, mennyi magasfrekvenciás hullámot bocsáthat ki a mobil, amelyet fejünk még veszély nélkül elviselhet.

Ezt az értéket a gyártónak minden készülékénél meg kell adnia. Azaz: nem mindegy, ki mennyit és hogyan telefonál. Aki füléhez szorított mobilján órákon át tárgyal, sokkal több mágneses hullám-energiának van kitéve, mint az, aki naponta csak néhányszor veszi ki a zsebéből, vagy veszi fel az asztalról készülékét.

A telefonunkkal kelünk és fekszünk
A telefonunkkal a kezünkben kezdődik és ér véget minden hétköznapunk, mégis mindössze a magyarok 29 százaléka tartja magát telefonfüggőnek – derül ki a Huawei megbízásából 12 európai országban, köztük Magyarországon készített kutatásból. Az Ipsos által végzett felmérés szerint a magyarok több mint fele a vécére is gyakran az okoskütyüjével megy.
Hasznos a teljesen biztonságos telefonálás szempontjából, ha mobilunkat nem a fejünkhöz szorítjuk, hanem fejhallgatóval kommunikálunk. A hullámok annál erősebben jelentkeznek, minél rosszabb az összeköttetés és nagyobb a telefon teljesítménye.

Törekedjünk ezért minél jobb kapcsolatra és bonyolítsuk a forgalmat lehetőleg WLAN-on, helyi hálózaton, hiszen akkor kisebb energiára van szükség, a hullámoknak csak a routerhez kell eljutniuk.

Tudni kell, hogy telefonjaink bekapcsolt állapotban éjszaka is kommunikálnak, amikor alszunk, hiszen befutnak üzenetek, frissülnek alkalmazások. Ezért ne tegyük a készüléket éjjelre a fejünk mellé – s a legjobb, ha kikapcsoljuk, vagy repülő-üzemmódba tesszük – az ébresztő jelzés ismeretesen akkor is működni fog.

(Forrás: Der Spiegel).

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo