Sarah Driessen, az aacheni Elektromágneses Kutatóközpont munkatársa és Matthias Wuschek, a deggendorfi Műszaki Főiskola tanára hangsúlyozzák: a mobil nem “sugároz”, azaz nem bocsát ki radioaktív, adott esetben rákkeltő sugarakat, mint pl. egy röntgenkészülék.
A telefon elektromágneses hullámokat kelt, amelyeknek nincs olyan energiája, amely érintheti a szervezetet. Ugyanakkor bizonyított, hogy ezek a hullámok bizonyos mennyiség felett felmelegítik a szöveteket, így árthatnak.
Azt, milyen kihatással lehetnek ezek a hullámok az emberi szervezetre hosszú távon, még nem tudjuk, hiszen a mobilok tömeges elterjedése viszonylag új jelenség. Nem lehetetlen, hogy tartós használatuk a későbbiekben vezethet egészségkárosodáshoz, mint érzékenység elektromos hatásokra, alvászavar és egyebek. Ezért bizonyos óvatosságot a szakemberek mindenesetre ajánlanak.
Törvényileg korlátozott, mennyi magasfrekvenciás hullámot bocsáthat ki a mobil, amelyet fejünk még veszély nélkül elviselhet.
Ezt az értéket a gyártónak minden készülékénél meg kell adnia. Azaz: nem mindegy, ki mennyit és hogyan telefonál. Aki füléhez szorított mobilján órákon át tárgyal, sokkal több mágneses hullám-energiának van kitéve, mint az, aki naponta csak néhányszor veszi ki a zsebéből, vagy veszi fel az asztalról készülékét.
Törekedjünk ezért minél jobb kapcsolatra és bonyolítsuk a forgalmat lehetőleg WLAN-on, helyi hálózaton, hiszen akkor kisebb energiára van szükség, a hullámoknak csak a routerhez kell eljutniuk.
Tudni kell, hogy telefonjaink bekapcsolt állapotban éjszaka is kommunikálnak, amikor alszunk, hiszen befutnak üzenetek, frissülnek alkalmazások. Ezért ne tegyük a készüléket éjjelre a fejünk mellé – s a legjobb, ha kikapcsoljuk, vagy repülő-üzemmódba tesszük – az ébresztő jelzés ismeretesen akkor is működni fog.
(Forrás: Der Spiegel).