Csaknem 70 év óta az 1951-ben, Genfben kötött Menekültügyi Egyezmény szabályozza, ki tekinthető menekültnek, melyek azok jogai, hogyan kell őket kezelni. Napjainkban a helyzet, a menekültek tömeges áradása miatt, ismeretesen megváltozott. Donald Trump amerikai elnök korlátozásai miatt például az Egyesült Államok tavaly csak jó 22.000 menekültet fogadott már be és csökkentek a befogadás lehetőségei Európában is.
Annál nagyobb jelentősége van, hogy a szerencsés kiválasztottak boldoguljanak is. Ezt szolgálja az Annie nevet viselő, egy amerikai, egy svéd és az Oxford Egyetem által kidolgozott számítógépes program.
Névadója az ír Annie Moore, az első bevándorló volt az Egyesült Államokban, akit a New York-i Ellis Islandon engedtek az országba.A szoftver a gépi tanuláson alapul. Betáplálják a befogadottak adatait: korukat, képzettségüket, egészségi állapotukat, nyelvtudásukat és amerikai települések adataival egybevetve keresik azt a
A rendszer nagy előnye a sebesség: néhány perc alatt elvégzi azt a munkát, amelyre a hagyományos módszerrel legalább fél nap lenne szükséges. Tennivaló pedig van, rengeteg. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának adatai szerint a tavaly elosztásra váró 1,2 millió menekültnek mindössze 5 százalékát tudták elhelyezni. A számítógépes kiválasztás lehetőségeivel foglalkozik a svájci és a svéd kormány is.
Az Annie mindenesetre még kezdeti szakaszában van, csak az idő mutatja majd meg, mennyire sikeres. (Forrás: The Atlantic)