„A befektetők körében óriási érdeklődést váltott ki a 2010-ben bevezetett tartós befektetési számla (TBSZ). Az azóta eltelt közel hét évben a TBSZ stabil szerepet játszik a hazai megtakarítási piacon, azzal együtt is, hogy jól láthatón követi a piaci trendeket, tehát a gazdasági környezet hullámzásával összhangban a TBSZ iránti kereslet is rugalmasan változik – tájékoztatott Zobor Zsuzsanna, a K&H Alapkezelő vezérigazgatója. – A tavalyi évtől kezdődően éven belüli szezonalitás is megfigyelhető a számlanyitásoknál. Egyértelműen a január a leggyengébb hónap, míg az utolsó negyedév csúcsidőszaknak számít. 2015-ben a számlák 55 százalékát az utolsó negyedévben nyitották, és a befizetések 82%-a egyszeri alkalommal történik” – tette hozzá a szakember.
Fontos tudni, hogy 2016. december 31-én lejárnak az öt évvel ezelőtt nyitott számlák. Aki nem figyel, most sokat veszíthet, mivel a számlák automatikusan megszűnnek, és az ott elhelyezett megtakarítások átkerülnek normál értékpapírszámlára, amelyeket 2017. január 1-jétől 15 százalékos kamatadó terhel. Mivel a 2011-es TBSZ-eknél még nincs lehetőség részkivételre, így aki szeretné bent tartani megtakarítását, annak még idén írásban kell nyilatkoznia a hosszabbításáról.
„A tavalyi, első lejárati évben a 2010-es számlával rendelkező ügyfelek fele az utolsó negyedévben hosszabbíttatta meg lekötését, és ezzel a vagyon 64 százaléka került át új, 2015-ös TBSZ-re. Az előttünk álló hetekben is intenzív ügyfélforgalomra számítunk, igaz, a 2011-es számlák meghosszabbítása lényegesen kevesebb ügyfelet érint. Ehhez azonban hozzájönnek az új nyitások is, hiszen a három év után visszatérő, novemberben már 1,1 százalékra gyorsuló infláció még vonzóbbá teheti az adókedvezményt és adójóváírást nyújtó megtakarítási formát” – tájékoztatott a szakember.