A nők többsége a nyugdíjas évekre egyfajta lehetőségként tekint – derül ki az Aegon nyugdíjkutatásából. A női válaszadók 50 százaléka szeretne új hobbit felfedezni, 57 százalék több időt tervez tölteni a családjával és a barátaival, míg 62 százalékuk többet szeretne utazni nyugdíjasként.
A tervek azonban sokszor messze állnak a valóságtól, ennek pedig a nők társadalomban betöltött szerepe az egyik oka. A család és a gyermekvállalás miatt ők szakítják meg évekre a karrierjüket, közülük sokkal többen dolgoznak részmunkaidőben – ráadásul azonos munkakörben még mindig sokszor alacsonyabb fizetést kapnak, mint a férfiak. A KSH adatai szerint ez a különbség hazánkban az utóbbi években ismét növekszik, átlagosan 13,2 százalékkal alacsonyabb bérért dolgoznak a nők Magyarországon. Ezen okok miatt a nők nyugdíja várhatóan alacsonyabb lesz, miközben a család és a munka mellett saját nyugdíjas éveik anyagi biztonságáról is gondoskodniuk kellene.
A munkaerő-piaci hátrányuk mellett a nők maguk sem készülnek elég tudatosan nyugdíjas éveikre: 44 százalékuk nem rendelkezik pénzügyi tervvel, 53 százalékuk ráadásul azt gondolja, partnere jelentős szerepet fog betölteni nyugdíjas éveinek pénzügyeiben is – míg a férfiaknak csak 34 százaléka gondolja ugyanígy.
Mit tehetnek az elfoglalt nők, hogy nyugdíjukról is gondoskodhassanak?
Az Aegon szakértői néhány ajánlást fogalmaztak meg a nők számára, amellyel elősegíthetik, hogy ne csak családjukról, de saját nyugdíjas éveikről is megfelelően gondoskodjanak:
- Készítsen bakancslistát nyugdíjas éveiről, hogy mivel szeretne foglalkozni, hogyan szeretne akkor élni!
- Készítsen írásos pénzügyi tervet, ehhez kérje pénzügyi tanácsadó segítségét!
- Ha nem alkalmazott, törekedjen arra, hogy legalább részmunkaidőben foglalkoztassák.
- Készüljön a továbbfoglalkoztatásra és a rugalmas nyugdíjba menetelre!