Egyre több a kisiklás
Az ügyészség jelentéséből kitűnik, hogy 2023-ban ismét, immár második éve nőtt a regisztrált bűncselekmények száma. Ez a 2022-es 8,9 százalékos növekedéshez képest 2023-ban 6,2 százalékos növekedést jelent azoknál a bűncselekménynél, amelyeknél a büntetőeljárás 2023-ban zárult le.
Felfedezhetünk azonban szórást az egyes gazdasági bűncselekmények statisztikái között. Az elmúlt évben nőtt a csalások száma, a 2022-es 16.747-hez képest 2023-ban már 19.701 ilyen regisztrált eset volt, ami 18 százalékos növekedést mutat. Ezt a növekedést az ügyészség elsősorban az online térben elkövetett csalások és az adathalász bűncselekmények számának növekedésével magyarázza – nem meglepő, hogy emiatt a kiberbűnözés elleni harc hatékonyabbá tétele került az ügyészség egyik fő fókuszába. Szintén jelentősen nőtt (42 százalékkal) a pénzmosási esetek száma – amiben, feltehetően, a felderítés és a nemzetközi együttműködés hatékonyságának a növekedése is fontos szerepet játszott.
Másrészt viszont számszakilag csökkent a regisztrált költségvetési csalások száma, csaknem 30 százalékkal kevesebb ilyen eljárás indult 2023-ban. A feltárt ilyen jellegű bűncselekmények komplexitása és az elkövetési érték növekedése miatt azonban az eljárások számának csökkenése nem jelent feltétlenül alacsonyabb munkaterhelést a nyomozószervek számára. Sokszor ugyanis egy-egy ilyen adócsalás felderítése leplezett eszközök (lehallgatás vagy titkos megfigyelés) igénybevételét, vagy külföldi társhatóságok megkeresését igényli. Nincs viszont új a nap alatt az adócsalások elkövetési módjában, továbbra is a „bukócégek” alkalmazása, a „körhintacsalás”, az eltűnő kereskedők, a számlagyárak vagy a cégtemetők segítségével kerülnek főként eltüntetésre az adóforintok.