A távmunka előnyei és veszélyei

A tipikus nyugati távmunkás negyven év körüli, magasan képzett, nagy mobilitású férfi, aki többet és eredményesebben dolgozik, mint munkahelyhez kötött társai. Magyarországon viszont egyelőre a nők remélnek ettől megélhetési forrást. Reménytelenül, ameddig a munkaadók összekeverik a távmunkát a szociális foglalkoztatással. A távmunkának ugyanis éppen az a lényege, hogy nem a dolgozó, hanem a munka “utazik” a számítógépes hálózaton.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Angol nyelvterületen a távmunkára elterjedt kifejezés a telework mellett a telecommuting, amit nem egy speciális foglalkozási lehetőségként értelmeznek, hanem munkamódszerként, üzleti stratégiaként alkalmaznak. Ennek következtében a nyugati távmunkás nem egy irodában, hanem otthonában vagy egy jól fölszerelt teleházban végzi szellemi munkáját, és annak eredményét elektronikus formában továbbítja munkaadójának, akivel a kapcsolatot is számítógépen tartja: így kapja a feladatot, így kötnek szerződést, így ellenőrzik a feladatok elvégzését. Az Amerikából indult munkamódszer tipikus területei az adatgyűjtés- és elemzés, az adminisztráció, a call center, a telefonos ügyintézés, a hálózatfejlesztés, a programozás, a távfelügyelet, mindenféle tanácsadás, közvéleménykutatás, telemarketing. Egyre nagyobb az igény web-programozásra és tervezésre, web-marketingre ebben a formában.

Kézzelfogható előnyök

Európában a globális információs társadalom egyik alapdokumentumának tekintett, 1994-ben készült Bangemann jelentés adott lendületet a távmunkának, amely ajánlásokat fogalmazott meg az Európa Tanácsnak. Külön fejezetet szentelt annak, hogy több és új munkahelyek létesüljenek, mert így valósulhat meg a mobil társadalom. Az európai kormányok feladata közé ajánlotta “az otthonokban és műholdas hivatalokban végzett távmunka előmozdítását, hogy az ingázóknak ne kelljen többé hosszú utat megtenniük a munkahelyükre. Az adott helyszíntől elektronikusan csatlakozhatnak bármilyen szakmai környezethez, függetlenül a használatban lévő rendszertől.” A hét évvel ezelőtti feltételezés szerint, ha a távközlési üzemeltetők versenyképes árakon működtetik a hálózatokat, akkor a magánszektor új szolgáltató vállalatokat hoz majd létre a távmunka végzés támogatására.

A jelentés készítői közös társadalmi érdeket láttak a távmunkában: a várhatóan növekvő termelékenységből, a nagyobb rugalmasságból, a költségek megtakarításából egyaránt profitálnak a kis-, a közepes és a nagyvállalatok, valamint az államigazgatás is. Fontos “melléktermékként” említették, hogy a kevesebb utazás miatt mérséklődik a környezet szennyezése, ritkább lesz a forgalmi dugó és csökken az energiafelhasználás. A munkavállalók szempontjából különösen az otthonukhoz kötöttek számára tartották előnyösnek a rugalmasabb munkakörülményeket. Felhívták a figyelmet a várható veszélyekre is: az izolált munkahelyek csökkentik a társadalmi kohéziót. Megoldandó feladatnak tartották a munkajogi szabályozást, a társadalombiztosítási feltételek hozzáigazítását az újfajta munkamódszerhez.

A jelentést követően húsz városban létesültek kísérleti távmunka-központok, azzal a céllal, hogy 1996-ra a szellemi dolgozók 2 százaléka végezzen távmunkát, 2000-re pedig a távmunkahelyek száma Európában érje el a 10 milliót. Elérte, és mára a tipikus nyugati távmunkás negyven év körüli, magasan kvalifikált, utazó életmódot folytató férfi, aki szellemi szabadságát többre tartja a munkahelyi kapcsolatoknál és az azokkal megágyazott karriernél, kreatív, szeret és tud gyorsan megújulni, tudást váltani.



A munkajog nem ismeri



Az Amerikában végzett felmérések igazolják és alátámasztják a Bangemann-jelentést, hogy ami hasznos a munkaadónak, az jó a távmunkásnak is. Az adatok szerint ugyanis a távmunkások hatékonysága 12-30 százalékkal nagyobb azokénál, mint akik naponta bejárnak munkahelyükre. A cégek számára jelentős költségmegtakarítást hoz a kevesebb iroda és a kisebb rezsi, az, hogy a távmunkás nem megy betegállományba, hanem önállóan átcsoportosítja feladatát. Üzleti hasznot jelent az is, hogy a vállalatok elektronikus eszközeikkel elérhetik és magukhoz köthetik azokat a magasan kvalifikált embereket, akiknek szakértelme a hagyományos módon, a távolságok miatt eddig elérhetetlen volt. A piaci versenyben pedig azzal jutnak előnyhöz a távmunkát kínáló vállalatok, hogy velük szemben óriási a kereslet, a jelentkezőkből optimálisan tudják működtetni a humán erőforrásokat. Nem állandó alkalmazottakat vesznek föl, hanem egy-egy projektjükre a legalkalmasabb embereket. Azzal a kockázattal, hogy kevésbé tudják kontrollálni távmunkásaikat, mint helyben dolgozó alkalmazottaikat, és azzal a következménnyel, hogy a hagyományos munkahelyi szervezeti formák menthetetlenül föllazulnak, a “céghez tartozás” tudata vészesen gyengül.

Az otthoni munkát választó dolgozók egybehangzó értékelése szerint a szabadság a legvonzóbb: idejét, programjait maga tervezi, nem kötődik helyhez, megkíméli magát az utazás fáradalmaitól, többet lehet a családjával, rajta múlik, hogy füstmentes-e az irodája, vagy sem. Az előnyös feltételek hatékonyabb munkát eredményeznek: átlag hat óra alatt végzik el otthon azt, amire az irodában nyolc óra kellett. Ám ezeknek az “előnyös feltételeknek” a megteremtése ma még elég sokba kerül, és jogilag bevált szerződési gyakorlat hiányában bizonytalan, hogy a gyorsan és megbízhatóan működő kommunikációs eszközök árából mennyit lehet a megbízóval kifizettetni. Ugyancsak esetleges, alkalmankénti megállapodás függvénye, hogy kit milyen arányban terhelnek a gépfejlesztés, javítás, a hálózat használatának költségei, a telefon díja. Nem elhanyagolható bizonytalansági tényező, hogy szabályozatlan a szellemi munka eredményének tulajdonvédelme, nem alakult ki a nemzetközi munkavállalás gyakorlata, gondot jelent az elektronikus úton kötött szerződések érvényessége. A távmunka fogalmát nem ismeri a munkajog, ezért nincs szabályozva a költségtérítés mértéke sem. Más jellegű, de nem lényegtelen káros következmény, hogy a munkahelyi kapcsolatok lazulásával csökken az előremenetel lehetősége, gondot okozhat a magánélet és a munka szétválasztása. Sokan – különösen az erős motivációjúak - arra panaszkodnak, hogy “nem tudnak leállni”, és munkaalkoholizmusba torkollik az életük.

Botrányos hazai kezdet

Magyarországon a távmunka aránya a foglalkoztatottságban olyan kicsi, hogy még gyerekcipőben sem jár. Felmérések tanúsága szerint a hazai cégvezetők féltik tőle a közvetlenül ellenőrizhető munka hatékonyságát. A legnagyobb ellenérzést az a félelem váltja ki, hogy bizalmas adatok, üzleti titkok kerülhetnek ki az otthonokba telepített munkahelyekkel. Létezik egy honlap is, a távmunka hazai elterjesztésén fáradozó Perfect Team Bt. és Wesselényi Andrea nevéhez kötődő www.tavmunkainfo.hu, amelyen azok a cégek regisztrálhatják magukat, amelyek egy-egy projektjükre a jelentkezőkből akarják kiválasztani alkalmi megbízottukat.

A magyar távmunkások harmada budapesti, 66 százaléka nő, 15 százaléka gyesen van, negyedének legalább két, vagy még több gyereke van. Háromnegyedük vállalna szövegszerkesztést, adatrögzítést-feldolgozást, de 12 százalékuknak semmiféle számítógépes ismerete nincs.

Bővebben a Piac és Profit most megjelenő, 2003. szeptemberi számában!

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo