A munkatermelékenység az Európai Unióban és Magyarországon

Magyarországon az egy lakosra jutó GDP az EU-átlag 52 százalékát éri el. A különbség 1/5-ét az alacsonyabb foglalkoztatottság, 4/5-ét a jóval kisebb munkatermelékenység okozza - derüln ki a KSH legfrissebb elemzéséből.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A gazdasági teljesítményt összefoglalóan leginkább az egy lakosra jutó GDP, bruttó hazai termék nagyságával szoktuk mérni, régiók, országok között összehasonlítani. Ennek a mutatónak az alakulása két körülménytől függ: a foglalkoztatottság, a gazdasági aktivitás mértékétől és a munka termelékenységének színvonalától. Az Európai Unióban (egészében, átlagosan) mindkettő alacsonyabb, mint az Egyesült Államokban és a különbségek csökkentése, megszüntetése az EU Lisszabonban 2000-ben kitűzött egyik fő stratégiai célja.

Magyarországon az egy lakosra jutó GDP az EU-átlag 52 százalékát éri el. A különbség 1/5-ét az alacsonyabb foglalkoztatottság, 4/5-ét a jóval kisebb munkatermelékenység okozza. A csatlakozó országok közül is megelőz bennünket Ciprus, Szlovénia, Málta és Csehország. Az EU-tagországok között a sor végén elhelyezkedő Görögországban az egy lakosra jutó GDP az EU-átlag 67%-a. A munkatermelékenység színvonalát nézve a különbség kevéssel kisebb, azért is, mert termelékenységünk a rendszerváltást követő időszakban átlagosan közel évi 3,5%-kal növekedett. Ezt a nemzetközileg is ritka, kiemelkedően magas ütemet csak Írország haladta meg. Elmaradásunk fő tényezője azonban, bár régiónkon belül a legmagasabbak közé tartozik, így is alacsony termelékenységünk. A Központi Statisztikai Hivatal friss kiadványa (“A munka termelékenysége a magyar gazdaságban”) minderről részletes adatokat közöl. Az ezekre épülő elemzés rámutat azonban arra is, hogy a korábbi kiemelkedő termelékenység-növekedés két igen fontos tényezőjének hasonlóan erős kedvező hatásával a jövőben kevéssé számolhatunk.

E tényezők egyike a jelentős strukturális átalakulás és a nagy rejtett munkanélküliség felszámolásavolt. A privatizációval és a piaci verseny megnyitásával a legfontosabb strukturális változásokon, sok-sok gazdaságtalan nagyvállalat-szövetkezet bezárásán, átalakításán, a “vállalkozói boom-on” azonban már túl vagyunk. Rejtett munkanélküliség már alig van és a foglalkoztatás szintje nálunk a legalacsonyabbak közé tartozik Európában. A következő években ezért (bizonytalan világgazdasági konjunktúra mellett) a munka termelékenységét növekvő foglalkoztatottság mellett kell emelnünk ahogyan ez 1997-től elindult.

A másik kedvező hatást, a külföldi működő tőkenagy arányú beáramlását a korábbi években jelentős mértékben a privatizációs lehetőségek és az alacsony, alig növekvő reálbérek vonzereje táplálta. A jövőben erre is kevésbé számíthatunk. A külföldi és a hazai tulajdonban lévő vállalatok közötti nagy (nemzetközi összehasonlításban a szokásosnál jóval nagyobb) termelékenységi különbség ugyanakkor sajátos duális struktúrát hozott létre, ennek mérséklését az EU országjelentése is sürgeti.

A KSH termelékenységi kiadványa a rendszerváltás utáni időszak elemzése és a nemzetközi összehasonlítások mellett hosszabb távra is visszatekint és röviden versenyképességünk alakulásáról, a termelékenység és a reálbérek változásának összefüggéséről is szól. Az utóbbi években a reálbérek növekedése sok területen meghaladta a termelékenység növekedését, az egység-munkaerőköltség emelkedése gyengítette versenyképességünket. Ez még inkább előtérbe állítja a termelékenység-alakulás vizsgálatának, elemzésének és céltudatosabb növelésének fontosságát. Az Európai Unió ezt elvárja tőlünk és segíteni fogja, többek között a Nemzeti Fejlesztési Terv alapján és keretében.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo