Vilmos trónörökös - Károly walesi herceg és a néhai Diana hercegnő elsőszülött fia - április 29-én esküszik örök hűséget polgári származású kedvesének, Kate Middletonnak az angol-brit monarchia ősi londoni koronázó templomában, a Westminster-apátságban. A brit kormány munkaszünetté nyilvánította az esküvő napját, így a nagypénteki szabadnappal kiegészülő mostani, négynapos húsvéti hétvége után a jövő hétvége is négynapos lesz, mivel május első hétfője Nagy-Britanniában hagyományosan szintén munkaszünet.
A brit alkalmazottaknak így mindössze három nap szabadságot kell kivenniük ahhoz, hogy péntektől 11 napig folyamatosan vakációzhassanak. A Capital Economics, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-befektetési elemző és tanácsadó csoport ezzel kapcsolatban kimutatta, hogy csak a jövő pénteki pótlólagos munkaszünet 1,5 százalékkal csökkenti a hivatalos munkanapok számát a jelenlegi negyedévben. A ház szerint emiatt a negyedéves nominális hazai össztermék (GDP) értéke "szélsőséges esetben" 1,5 százalékkal is elmaradhat attól a szinttől, amelyet egyébként elérne, bár az elemzés szerint ekkora tényleges teljesítménykiesés különböző ellensúlyozó tényezők miatt valószínűleg nem fenyeget.
Erzsébet születésnpja is lehúzta a GDP-t
A Capital Economics szakértői szerint mindazonáltal az ilyen egyszeri pótlólagos munkaszünetek a történelmi tapasztalatok alapján meredeken csökkenthetik az egyes szektorok teljesítményét. A cég elemzői felidézik, hogy 2002 júniusában, amikor II. Erzsébet királynő aranyjubileuma - vagyis trónra lépésének 50. évfordulós ünnepségei - alkalmából szintén volt egy plusz munkaszüneti nap, a brit ipari termelés 4,2 százalékkal, a szolgáltatási szektor teljesítményének értéke pedig 2,1 százalékkal esett havi összevetésben.
A két szektor kibocsátása jó ideig nem is tért vissza a 2002 június előtti szintre, jelezve, hogy az abban a hónapban kiesett teljesítményt a brit gazdaság a következő hónapokban sem hozta be - áll a Capital Economics elemzésében.
A cég szerint a mostani trónörökösi esküvőhöz kapcsolódó fogyasztási költekezés is elmaradhat a várttól, ugyanis az esküvői emlék- és ajándéktárgyakra költött pénzt a fogyasztók valószínűleg más termékek vásárlásától vonják el, és bár a ceremónia közvetítésének idejére sokan vehetnek előre ételt és italféléket, ez azonban azzal is járhat, hogy elmarad a szokásos péntek esti mozi vagy éttermi vacsora. Mindemellett ha lesz is pótlólagos fogyasztási kiadás a plusz munkaszüneti naphoz kapcsolódóan, az azt jelentheti, hogy a vásárlók majd májusban költenek ennyivel kevesebbet. Ráadásul ha mindenki otthon marad és nézi az esküvő közvetítését, a fogyasztási költekezés összességében még el is maradhat az ilyenkor szokásosnál.
A Capital Economics szerint mindent egybevetve a trónörökösi esküvővel járó gazdasági bizonytalanságok erősítik annak valószínűségét, hogy a Bank of England - a brit jegybank - még egy ideig nem emeli tavaly március óta 0,5 százalékos mélységi rekordon tartott alapkamatát.