A királyi esküvő nem tesz jót a gazdaságnak...

Rövid távon valószínűleg nem tesz jót az egyébként is meglehetősen gyenge lábakon álló brit gazdaságnak a jövő pénteken esedékes trónörökösi esküvő, amelynek járulékos hatásai akár másfél százalékkal is csökkenthetik Nagy-Britannia gazdasági teljesítményét ebben a negyedévben - jósolják londoni makroelemzők.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Vilmos trónörökös - Károly walesi herceg és a néhai Diana hercegnő elsőszülött fia - április 29-én esküszik örök hűséget polgári származású kedvesének, Kate Middletonnak az angol-brit monarchia ősi londoni koronázó templomában, a Westminster-apátságban. A brit kormány munkaszünetté nyilvánította az esküvő napját, így a nagypénteki szabadnappal kiegészülő mostani, négynapos húsvéti hétvége után a jövő hétvége is négynapos lesz, mivel május első hétfője Nagy-Britanniában hagyományosan szintén munkaszünet.

A brit alkalmazottaknak így mindössze három nap szabadságot kell kivenniük ahhoz, hogy péntektől 11 napig folyamatosan vakációzhassanak. A Capital Economics, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-befektetési elemző és tanácsadó csoport ezzel kapcsolatban kimutatta, hogy csak a jövő pénteki pótlólagos munkaszünet 1,5 százalékkal csökkenti a hivatalos munkanapok számát a jelenlegi negyedévben. A ház szerint emiatt a negyedéves nominális hazai össztermék (GDP) értéke "szélsőséges esetben" 1,5 százalékkal is elmaradhat attól a szinttől, amelyet egyébként elérne, bár az elemzés szerint ekkora tényleges teljesítménykiesés különböző ellensúlyozó tényezők miatt valószínűleg nem fenyeget.

Erzsébet születésnpja is lehúzta a GDP-t

A Capital Economics szakértői szerint mindazonáltal az ilyen egyszeri pótlólagos munkaszünetek a történelmi tapasztalatok alapján meredeken csökkenthetik az egyes szektorok teljesítményét. A cég elemzői felidézik, hogy 2002 júniusában, amikor II. Erzsébet királynő aranyjubileuma - vagyis trónra lépésének 50. évfordulós ünnepségei - alkalmából szintén volt egy plusz munkaszüneti nap, a brit ipari termelés 4,2 százalékkal, a szolgáltatási szektor teljesítményének értéke pedig 2,1 százalékkal esett havi összevetésben.

A két szektor kibocsátása jó ideig nem is tért vissza a 2002 június előtti szintre, jelezve, hogy az abban a hónapban kiesett teljesítményt a brit gazdaság a következő hónapokban sem hozta be - áll a Capital Economics elemzésében.

Károlyékkal "sem járt jól a gazdaság"
A Capital Economics adatai szerint 1981 júliusában, Károly herceg és Diana esküvőjének hónapjában a brit kiskereskedelmi forgalom 2 százalékkal csökkent az előző havihoz képest. A ház szakértőinek számításai szerint ha a turisták által fogyasztásra költött pénz 10 százalékkal növekszik áprilisban, az is mindössze 0,05 százalékkal emelné a negyedéves nominális GDP-értéket. A történelmi visszatekintés alapján azonban korántsem vehető bizonyosra még ez a költekezési plusz sem: 1981 júliusában 16 százalékkal kevesebb külföldi turista kereste fel Nagy-Britanniát, mint az egy évvel korábbi azonos hónapban - áll az elemzésben.

A cég szerint a mostani trónörökösi esküvőhöz kapcsolódó fogyasztási költekezés is elmaradhat a várttól, ugyanis az esküvői emlék- és ajándéktárgyakra költött pénzt a fogyasztók valószínűleg más termékek vásárlásától vonják el, és bár a ceremónia közvetítésének idejére sokan vehetnek előre ételt és italféléket, ez azonban azzal is járhat, hogy elmarad a szokásos péntek esti mozi vagy éttermi vacsora. Mindemellett ha lesz is pótlólagos fogyasztási kiadás a plusz munkaszüneti naphoz kapcsolódóan, az azt jelentheti, hogy a vásárlók majd májusban költenek ennyivel kevesebbet. Ráadásul ha mindenki otthon marad és nézi az esküvő közvetítését, a fogyasztási költekezés összességében még el is maradhat az ilyenkor szokásosnál.

A Capital Economics szerint mindent egybevetve a trónörökösi esküvővel járó gazdasági bizonytalanságok erősítik annak valószínűségét, hogy a Bank of England - a brit jegybank - még egy ideig nem emeli tavaly március óta 0,5 százalékos mélységi rekordon tartott alapkamatát.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo