Nagy Sándor, a MeH területfejlesztési politikai államtitkára plenáris ülésen elhangzott előadását folytatta Szaló Péter a konferencia egyes fórumán délután. A Nemzeti Fejlesztési Tervhez öt operatív programja közül főként a regionális fejlesztésiről beszélt. A 2004-től beinduló Nemzeti Fejlesztéspolitika 110 milliárd forintot folyósít regionális operatív támogatás keretében vidéki vállalatok számára, a különböző úniós támogatások pedig százmillió eurós nagyságrendben mérhetők.
A régiófejlesztési program három prioritást emel ki: a régiók gazdaságfejlesztési támogatását, a településfejlesztést és a humán erőforrás-fejlesztést. A leghangsúlyosabb terület a településfejlesztés, mely a régiók turisztikai vonzerejének növelését, regionális szellemi központok létesítését és az infrastrukturális fejlesztések előmozdítását tűzi ki célul. A támogatások elosztásának lebonyolítója a MeH lesz, a pályázatokat a majdani regionális fejlesztési ügynökségek fogják meghirdetni. A döntésekben a településfejlesztési tanácsok is érvényesíthetik majd érdekeiket, így a hátrányosabb helyzetű községek s nagyobb szerephez juthatnak. Az új rendszer 70%-kal nagyobb kötelezettségvállalásra ad majd lehetőséget, követve azt az EU-ra jellemző tendenciát, hogy a kötelezettségvállalás és a kifizetés elszakad egymástól.
A külfölfi tőke vonzása
Az ITD Hungary (ITDH) Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. hazai és nemzetközi irodahálózatot és információs bázist tart fenn, biztosítva az információáramlást a gazdaság vállalati és állami szereplői közt - mondta Lednitzky Péter az ITDH vezérigazgatója. Előadásában azt mutatta be, hogy mit tud tenni szervezete a hazai vállalkozások európai piacra jutása érdekében. Az ITDH a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium és a Külügyminisztérium háttérintézménye, tevékenységi köre a kereskedelemfejlesztés mellett a befektetés-ösztönzés. Lendintzky szerint nem szabad misztifikálnunk a közös piac gondolatát: nem feledkezhetünk meg például arról, hogy a vám megszűnésével párhuzamosan az áfa szerepe megnő. Másrészt az EU-n kívüli piacoktól is hiba lenne eltekintenünk. "Pontot kell tenni arra, hogy a gazdasági alapokat érzelmi alapon kezeljük" – jelentette ki az előadó, aki a FÁK országai után Dél-Kelet Európát és Kínát említette. Véleménye szerint ezeken a piacokon dinamikusabb növekedés várható, mint az EU-ban.
Ázsia kapcsán a szakértő rámutatott arra a tendenciára is, hogy a multicégek egyre jobban kelet felé orientálódnak. Mivel az ázsiai munkaerőpiaccal régiónk nem tudja felvenni az árversenyt, számíthatunk rá, hogy a kivándorolt nagy cégek helyét nem feltétlenül pótolják majd hasonló méretű befektetésekkel. Hosszútávon e helyett kis- és középvállalatok megjelenésére számíthatunk. Az ilyen befektetések fontos ösztönzője lehet az infrastruktúra fejlesztése mellett képzett szakmunkások biztosítása betanított munkások helyett. Az ITD igazgatója szerint Magyarország a Peugeot befektetésétől kifejezetten a szakmunkások hiánya miatt esett el. "A tudás alapú társadalom nem diploma alapú társadalmat jelent", hangsúlyozta.
A külföldi tőke Magyarországra vonzásához fontos tényező azoknak az ágazatoknak a jelenléte is, melyek a kockázati tőke mozgását élénkítik, mint a kutatás-fejlesztés, a biotechnológia, vagy az információs technológia. Régiónkban eddig 1,5 milliárd dollárnyi befektetés találta meg a helyét a potenciális 4,5 milliárd közül, de ennek csak 10%-a jutott el hazánkba. Bár sorra születnek a víziók kutatóközpontok létrehozásáról - ilyen például a miskolci Technopolis terve - de az előadó szerint a konkrét projektek még mindig hiányoznak: "A tőke bevonzásához a legszebb vízió sem elég", hangsúlyozta. Mindemellett félre kell tenni azokat az álmokat, hogy Magyarországból szoftvernagyhatalom lehet. IT iparunk már nem törekedhet univerzalitásra, ahogy Kína vagy India teheti. Ehelyett érdemes inkább egyes fejlesztési területekre koncentrálni, ahogy azt a Graphisoft sikertörténete is mutatja.
Informatika és agrárium
"A technológia fejlettségét elősegítő kormányzati támogatások fajtái és a hozzájutás lehetőségei" címmel tartott rövid tájékoztató előadást Mohácsi Béla, az Informatikai és Hírközlési Minisztérium helyettes államtitkára. Az információs társadalom egyik alappillére a megfelelő infrastruktúra, ami a lakosságnak hozzáférést biztosít az internethez, a másik pedig az olyan on-line tartalom jelenléte, amely vonzóvá teszi a világháló használatát. Az elkövetkező hetekben kap nyilvánosságot a Közháló program, melynek célja, hogy 2006-ra minden magyar település nagy sávszélességű internet-kapcsolattal rendelkezzen. A szakember úgy véli, a hálózati hozzáférés hiánya tarthat távol sok céget a vidéki jelenléttől. Az IHM emellett még az idén tervezi 2000 nyilvános internet-hozzáférési pont kiépítését.
A vidékfejlesztés normatív támogatásait ismertette Kimás Ákos, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium EU Agrárintézmények Program Irodájának rendszerfelelőse. A 2000-2006 közötti előre meghatározott támogatási rendszerek közt az Európa Tanács 1999-ben hagyta jóvá az Agenda 2000 közvetlen támogatást, mely belpiaci és intervenciós intézkedésekre, valamint külpiaci szabályozásra is kiterjed. A belpiaci támogatások a termelő, a feldolgozó és az EU-n belüli értékesítést végzők munkáját segítik. Intervencióra, túltermelés okozta piaci zavarok megelőzésére kerülhet sor, olyan lépsekkel, mint a magántárolás támogatása, intervenciós felvásárlások vagy árukivonás. A külpiaci szabályozás a belső ellátás biztosítása mellett a feleslegek külpiacra juttatására ugyanúgy kiterjed, mint a belső piac védelmére az olcsó külső importtal szemben. Emellett jelentős forrás az Európai Mezőgazdasági és Orientációs Garancia Alap (EMOGA), mely többek közt támogatja a korai nyugdíjaztatást, az agrár-környezetvédelmi beruházásokat és a fiatal mezőgazdasági vállalkozókat.
Apatini Kornélné előadása
Nagy Sándor és Parragh László előadása
Chikán Attila, Sárközi Tamás és Csaba László előadása
Balázs Péter és Magyari Donát előadása
G. Német GYörgy, Dunai Péter és Plenter jános előadása
Nagy Miklós, Semperger Kinga és Vadász György előadása
A felzárkózásra rendelkezésre álló forrásokról (2. rész)
A regionális fejlesztési programokra a PHARE-programok 37%-át, a Nemzeti Fejlesztési Terv 18%-át fordítják – mondta Dr. Szaló Péter, a Nemzeti Területfejlesztési Hivatal elnökhelyettese a Piac és Profit Üzlet Európában című konferencia délutáni egyes fórumán, majd a területfejlesztésre szánt, gazdaságot generáló EU-s forrásokról beszélt.
Véleményvezér
Legyél hatósági főállatorvos állatorvosi diploma nélkül
Kevés a hatósági állatorvos.
Kormányváltó hangulat
Oda a Fidesz népszerűsége.
Sok nagy okos már világháborút lát
Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat
A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten
A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt
A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.