A tenyésztett lazacoknak nem jut hal, ezért vegák

Norvégia elsősorban olajából, másodsorban lazacából gazdagodik. A skandináv ország Kína után a világ második legnagyobb haltermelője, s ebben csúcstechnikát alkalmaz.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Norvégia fjordjain, part menti vizeiben, szigetein vagy 400 millió lazac rajzik. Bár a név azonos, ezek igencsak különböznek a szabad vizekben élő társaiktól: míg az utóbbiak kisebb halakkal táplálkoznak, a tenyésztetteknek ebből nem jut, hiszen ilyen etetéssel gyorsan kimerítenék a tengerek halkészletét.

Kép: Pixabay

A „rab” lazac növényi fehérjékből és olajokból készített tápot kap, amelyet hosszú csövekkel juttatnak be a rendszerbe. A mennyiséget (mint a tenyésztést általában) számítógép szabályozza: amint a halak lassabban esznek, kikapcsolják a tápot. A tenyésztés szakemberei messziről figyelik a lazacokat, a hálókra szerelt kamerák közvetítik a képet.

Fontos az állandó megfigyelés ahhoz is, hogy idejében észleljék a veszélyes betegség, a lazactetű megjelenését. Az IBM Watson intelligens számítógépes rendszer észreveszi, ha vízililiomok jelennek meg. Ez annak a jele, hogy 1-2 héten belül ellepik a tetvek a lazacokat.

Verseny a vízért: a halak és a halászok húzzák a rövidebbet
Politikai szinten gyakran figyelmen kívül hagyják a belföldi halászat hozzájárulását az adott ország élelmezéséhez és a vidéki emberek megélhetéséhez. Ennek oka részben az adatok hiánya és az ágazat gazdasági alulértékeltsége.
Vannak tenyésztők, akik gyógy- vagy vegyszerekkel hárítják el a veszélyt, mások hajókra épített meleg vizes medencékbe terelik azokat, és olyan kis halakat telepítenek, amelyek megszabadítják őket az élősködőktől. A kutatások folynak, mert a cél nagyra törő: Norvégia, amelyben már csaknem 11 százalék a hal aránya a kivitelben, 2050-re meg akarja ötszörözni lazactermelését.

(Forrás: Süddeutsche Zeitung)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo