Az addiktológus szakember szerint ezt részben az állandósuló szégyenérzet magyarázza. Másrészt a játékfüggők számára nehézséget okoz az érzelmi intimitás. Éppen annyira jellemző lehet rájuk az általános bizalmatlanság, mint a manipulativitás. „Könnyen belátható, hogy ezek egyike sem segíti az egészséges kapcsolatok működtetését” – teszi hozzá.
Eltérő ambíciók
A szerencsejáték-függőket kevésbé motiválja a pénz, az elérhető nyeremény a játék során elért izgalommal és adrenalinnal szemben. A játékfüggők számára az anyagi biztonság megteremtése kevésbé fontos cél. Számos olyan egyéb ambíció és vágy mozgatja őket, amelyek akár a többi játékos, akár a teljes népesség esetében kisebb súlyt kapnak. Erősebb bennük az ambíció a külföldi tanulás/munkavállalás, valamint a saját vállalkozás beindítása iránt, valamint a civil szerepvállalás is fontosabb számukra. Az ambíciók alakulása arról árulkodhat, hogy ezeken a területeken a játékfüggők nem elégedettek eddigi eredményeikkel, illetve megerősítést és sikert keresnek az életük ezen dimenzióiban.
„Az anyagi többlet megszerzésénél erőteljesebb motiváció lehet a vegytiszta nyerésvágy. Ilyen esetben maga a versenyhelyzet a játék motorja, ami akkor is jellemző, ha a játékos nem hús-vér játékpartnerrel mérettetik meg, vagy nem szemtől szemben történik mindez” – mutat rá Marjai Kamilla. A szerencsejátékok bizonyos típusai kifejezetten azok körében népszerűek, akiket az újdonságkeresés jellemez, a szakember szerint ez azonban nemcsak a játék megválasztásában, hanem az élet egyéb döntéseiben is megmutatkozhat. „Az izgalmak fokozása olthatatlan hajtóerőként működik, ez pedig kockázatvállalással jár. Az újdonságkereső játékos nagy valószínűséggel élete egyéb területein is a dinamizmust választja a kiszámítható, kényelmes vagy változatlanságot ígérő választások ellenében” – teszi hozzá.