Vegyük például a Humusz Szövetség tárgyi adományozásról szóló márciusi továbbképzésének szereplőit: a Morgan Stanley Magyarországot és a Vodafone Magyarországot. Mindkét vállalat élen jár a tárgyi adományozásban; a Morgan Stanley Magyarország pl. több száz használt számítógépet újított fel a kollégák önkéntes munkájának segítségével, majd adományozott a kiválasztott szervezeteknek, a Vodafone Alapítvány pedig használt és új számítógépeket, tableteket ajánlott fel kisiskolások részére, azok legnagyobb örömére.
A számítógépeken és irodai bútorok felajánlásán túl is van azonban lehetőség segíteni, ha egy vállalatnak éppen nem vág profiljába a számítástechnika. Előzetes tapasztalatok szerint ugyanis igen sok gyártási maradék kerül végül hulladékstátuszba, majd elszállításra, azaz lerakóra vagy a hulladékégetőbe. Angolszász országokban már évtizedek óta nagy népszerűségnek örvendenek az un. scrapstore-ok, azaz “maradék boltok”, ahova a helyi vállalatok, vállalkozások a gyártási, működési maradékanyagait bevihetik, hogy azok alapanyagként új életre keljenek a kreatív kezek által. Magyarországon úttörő a Humusz Szövetség kezdeményezése, a Maradékbazár, ami – egyelőre – online felületet biztosít a felajánlóknak a hulladékcsökkentésre és jótékonykodásra, a fogadóknak pedig az alapanyag vadászatra. Bár a program még gyerekcipőben jár, érdeklődés mindkét oldal részéről van szép számmal, és már néhány felajánlás is felkerült a www.tulsokcucc.hu/maradekbazar oldalra. Többek között egy nagykanizsai kárpitos vállalkozás megmaradt bőr- és szövetdarabokat ajánlott fel, de egy fotóstúdió egy hatalmas méretű fehér fotóhátteret is feltöltött kézműves alapanyagként. Irodai papírhulladékokat is találhatunk a felajánlások között, hiszen azokból remekül lehet papírmasét készíteni, vagy például tömőanyagnak sem utolsók. Ebből is látszik, hogy a felajánlható maradékok tárháza végtelen; ami fontos, hogy egészségre nem veszélyes, nem szennyezett anyagok legyenek, a többi már a kreatív felhasználókon múlik!
A maradékok felajánlásával nem csak a fogadóknak teszünk jót, hiszen így megspórolhatják a sokszor borsos áru alapanyagok költségeit, ráadásul különleges anyagokhoz juthatnak, de a környezetünknek, sőt, a vállalkozás költségvetésének is használhatunk! Azt talán mondanunk sem kell, hogy a maradékok újrafelhasználása mennyivel jobb megoldás a hulladéklerakás vagy égetés helyett, az azonban lehet új megközelítés, hogy a felajánlott (és elszállított, azaz felhasznált) maradék mennyiségétől függően akár a hulladékelszállítási költségeket is lehet csökkenteni!
Valószínűleg nem véletlenül olyan népszerűek a scrapstore-ok tőlünk nyugatabbra, hiszen a felajánlásokkal minden oldal nyer!
További információ a www.tulsokcucc.hu/maradekbazar és a [email protected] e-mail címen.