A Magyar Nemzeti Bank friss statisztikai adatait elemezve a G7 kiemeli, hogy:
- A jegybank adatai szerint április végéig összesen 386,2 milliárd forintra kötöttek új lakáshitel-szerződéseket a bankok, ami két és félszerese az egy évvel korábbi 154,3 milliárdnak.
- Az idei év első harmadában már a szerződéses összeg 27,2 százalékához kapcsolódott állami támogatás, míg egy évvel korábban még 22,5 százalék környékén járt az arány.
- Miközben a megkötött szerződések száma „csak” nagyjából másfélszeresére nőtt éves alapon – ez idén január és április között valamivel több mint 24 ezer szerződést jelentett –, az egy hitelre jutó átlagos összeg drasztikusan, 9,7 millióról 16 millió forintra nőtt.
A támogatott hitelek előretörése és az átlagos hitelösszeg megugrása is egyértelműen a CSOK Plusz januári megjelenésének köszönhető: utóbbiban szerepet játszik, hogy az új támogatott konstrukciónál akár 50 millió forintos kölcsönt is igényelhetnek a gyermekvállalást tervező házaspárok, tehát jelentősen megnőtt az ügyfelek mozgástere.
Az MNB adataiból az is látszik, hogy hónapról hónapra erősödik a kereslet a CSOK Plusz iránt: az áprilisban megkötött 121,2 milliárd forintnyi lakáshitel-szerződésből 36,3 milliárdot adott a támogatott konstrukció, amely már 30 százalékos arány.
Várakozik az erősítés: a felújítási program
A várhatóan heteken belül újrainduló otthonfelújítási program tovább erősítheti a támogatott lakáshitelek iránti keresletet. A program második üteme persze nem hoz majd robbanásszerű mozgást a lakáshiteleknél, de a jelenleg tervezett, 108 milliárd forint körüli keretnek mindenképp látszik majd a hatása a piacon.