Zuhant az irodapiaci index
A fővárosi irodapiacon semmi sem változott: a gyakorlatilag leálló fejlesztések mellett a felhalmozódott jelentős területű kihasználatlan területet próbálja „megemészteni” a piac, egyelőre kevés sikerrel. A kapacitás-kihasználtsági mutatók a fővárosban minden szegmensben alacsonyabbak voltak, mint fél éve, az idei első felméréskor. A válaszadó ingatlanos cégek tehát nem érzékelik az üresedés csökkenését. A legkisebb üresedésű szegmens a pesti oldalon található „B” kategóriás irodáké, a legnagyobb üresedéssel a budai „A” kategóriában találkoztak a felmérés készítői.
A vidéki régiókban kissé javult a kihasználtság az előző felméréshez képest. Kelet-Magyarországon az áprilisi 65 százalékos kihasználtság 67 százalékra, Nyugat-Magyarországon a 64 százalékos mutató 66 százalékra nőtt. Így az országos átlag lényegében stagnáló helyzetet jelez.
Az irodapiaci index (ami az ingatlanos cégek és a keresleti oldal képviselői, azaz a vállalatok várakozásait sűríti egyetlen számba) a fővárosban a fél évvel ezelőttihez képest óriásit esett. A 2011-ben és 2012 első felében tapasztalható viszonylagos derűlátás fundamentális alapjai nem voltak világosak, a jelenlegi felmérésnél tapasztalt zuhanás is inkább egyfajta pánikreakciónak tűnik – áll a felmérésben. Az ország egészét jellemző index értéke is csökkent, de jóval kisebb mértékben, mint a fővárosi.
Soha nem látott pesszimizmus
A magyar kereskedelmi ingatlanpiac 2012-ben érezhetően csendesebb, mint az előző évben. A piaci szereplők keresik a helyüket. Az üzlethelyiségek piacán – az erős kiskereskedelmi verseny miatt - magas szinten stabilizálódott a cserélődési ráta.
Az üzlethelyiség-piaci indexek (ami az ingatlanos cégek és a keresleti oldal képviselői, azaz a vállalatok várakozásait sűríti egyetlen számba) egy évvel ezelőtt lokális csúcsra értek (különösen jelentős volt a Budapestre vonatkozó derűlátás). Idén mindkét felmérés során jelentősen romlottak a várakozások. A jelenlegi nagymértékű pesszimizmusra a felmérés történetében még nem volt példa.
Éledezik a bérlői aktivitás, de
A logisztikai ingatlanpiacon a fejlesztések 2011-ben – némi bővítési tevékenység mellett - csaknem teljesen leálltak és ez a negatív folyamat 2012-ben is folytatódott. A kiadatlan terület nagysága országos szinten elérheti a 600 ezer négyzetmétert, ami a fejlesztési döntéseket vélhetően még jó időre jegeli. A bérlői aktivitás mindazonáltal éledezni látszik (persze elsősorban a fővárosi agglomerációban), de a gazdasági növekedés és ezzel párhuzamosan a szállítás, szállítmányozás iránti igények tartós növekedése nélkül ebben a szegmensben sem várható érdemi fellendülés.
A raktárpiaci index (ami az ingatlanos cégek és a keresleti oldal képviselői, azaz a vállalatok várakozásait sűríti egyetlen számba) a jelen felmérés során a fővárosban és Magyarország egészében is csökkent, de ez utóbbi esetben a mérséklődés mértéke nagyobb. A válság mélypontjánál jóval kedvezőbbek a fővárosi agglomerációra vonatkozó várakozások, míg a teljes magyar logisztikai ingatlanpiac esetében nem vagyunk messze a korábbi mélyponttól.